Amir Ateş’e Muhteşem Gece

| 03 Şubat 2008 | Konserler

Amir Ateş’e Muhteşem Gece haberi resmi

Aslen Kandıralı olan, Türkiye'nin tanınmış mevlithanlarından, bestekar ve güftekar Amir Ateş için düzenlenen gece, tek kelimeyle muhteşem oldu.

Ünlü bestekarın doğum gününde düzenlenen gecede, adı Yahya Kaptan Mahallesindeki bir caddeye verildi.

Bekirpaşa Belediyesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Kocaeli Aydınlar Ocağı ile Kocaeli Kandıralılar Derneğinin birlikte düzenlediği Amir Ateş Gecesi, Süleyman Demirel Kültür Merkezinde gerçekleşti.
Geceye Sanayi ve Ticaret Eski Bakanı Ali Coşkun, Kocaeli Valisi Gökhan Sözer ,Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Vali Yardımcısı Yusuf Odabaş, Bekirpaşa Belediye Başkanı Abdullah Köktürk, Emniyet Müdürü Hüseyin Namal, Saraybahçe Belediye Başkanı Halil Vehbi Yenice, Kandıra Kaymakamı Hamza Erkal, Kuruçeşme Belediye Başkanı Ali Kahraman, Bolu eski Emniyet Müdürü Uğur Gür, Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı Ahsen Okyar, İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zamburkan, Kocaeli Kandıralılar Derneği Başkanı Dr. İsmail Çapcı, TRT Repertuar Kurulu Üyeleri Ali Şenozan ve Kenan Günel, Sakarya Vergi Dairesi Başkanı Recep Alp, Bestekar Prof. Dr. Şinasi Eskikaya, tanınmış Türk Müziği ve ilahi sanatçıları Kutsi Sezen, Yaşar Öncel, Kadir Konya, Muzaffer Çağman, S. Sami Özer ve çok kalabalık müziksever katıldı. Bir çok dinleyici oturacak yer bulamadığı için geri dönmek zorunda kaldı.

Sevilen Eserleri Seslendirdiler

Türk Müziğine önemli eserler kazandıran Amir Ateş onuruna düzenlenen gecede Şef İnci Yaman yönetimindeki Gönül Dostları Türk Müziği Topluluğu Korosu sevilen eserleri seslendirdiler. Piyanist Deniz Bakırcıoğlu'nun konuk sanatçı olarak katıldığı gecede sunuculuğu Nuriye Eracar yaptı. Türk Müziği Topluluğunun yanı sıra Kandıra Türk Sanat Müziği Derneğinin Şef Aysel Demircan yönetimindeki korosu da hem Türk Müziği hem de ilahi eserlerini koro ve solo olarak seslendirdi. Amir Ateş için düzenlenen gecede Türk Müziği yazarları Ali Coşkun, Yaşar Nuri Öztürk, Yılmaz Karakoyunlu ve Necati Çetinkaya'nın da aralarında bulunduğu güfte yazarlarının eserlerini seslendirdiler. Geceye katılan bestekar, güfte yazarları ve ses sanatçıları Sami Özer, Muzaffer Çağman, Ali Şenozan solo şarkı ve ilahiler söylediler.

Caddeye Adı Verildi

Doyumsuz müzik ziyafetinin yaşandığı gecede 2 Şubat 1942 doğumlu olan Amir Ateş'in doğum günü de kutlandı. Ünlü mevlidhan ve bestekarın isminin Bekirpaşa Yahya Kaptan Mahallesinde bir caddeye verilmesi nedeniyle Vali Sözer, Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu ve Bekirpaşa Belediye Başkanı Köktürk, üzerinde "Bestekar Amir Ateş Caddesi" yazılı ahşaptan yapılan şık bir tabelayı Amir Ateş'e hediye ettiler. Amir Ateş, hediyeyi alınca "Bu, benim için dünyalara değer" dedi.

Akşam saat 18.00'de başlayıp gece saat 23.30'da sona eren programın bir bölümünde davetlilere Kandıra Yoğurdu da ikram edildi.

 

 

 

Resimler

Resim

Kocaeli Valiliği Kültür Müdürlüğü Türk Müziği Korosu Başkanı Dr. M. Şefik Postalcıoğlu, Bestekar Amir Ateş’e çiçek takdim ederken

Resim

İbrahim Karaosmanoğlu, Gökhan Sözer, Abdullah Köktürk ve Amir Ateş

Resim

Kocaeli Kandıralılar Derneği eski Başkanı Günay Gülcü, TRT Repertuar Kurulu Üyesi Ali Erozan

Resim

Sakarya Vergi Dairesi Başkanı Recep Alp, Müzisyen Sami Özer

Resim

Amir Ateş, Sunucu Nuriye Acarer, Kandıra Eski Belediye Başkanı Turan Sarı

Resim

Kocaeli Kandıralılar Derneği Başkanı Dr. İsmail Çapcı, Prof. Dr. Şinasi Eskikaya ve Amir Ateş

Resim

Bekirpaşa Belediye Başkanı Abdullah Köktürk, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Sanayi eski Bakanı Ali Çoşkun, Kocaeli Valisi Gökhan Sözer ve eşi

Resim

Vali Yardımcısı Yusuf Odabaş, Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı Ahsen Okyar, Kocaeli Kandıralılar Derneği Başkanı Dr. İsmail Çapcı, Sanayici Günay Gülcü ve salondakiler

Resim

Sami Özer, Hüseyin Namal, Hamza Erkal, Uğur Gür

Resim

Amir Ateş ve Kandıralılar

Resim

Sanayi ve Ticaret eski Bakanı Ali Çoşkun ve Amir Ateş’in misafirleri bir arada

Resim

Ziraat Mühendisi Hasan Uzunhasanoğlu, Başhekim Dr. Mehmet Ayas ve dinleyiciler

Resim

Salondan bir görünüş

Resim

Gönül Dostları Korosu sahnede

Resim

Kandıra Musiki Derneği Türk Müziği Korosu sahnede