Dr. İsmail Çapcı

İsmail Çapcı

Tıp Doktoru

Dr. İsmail Çapcı kimdir? 

1972 Yılında Düğmeciler köyünde çiftçi bir ailenin ikinci çocuğu olarak dünyaya geldim. İlkokulu Ortaköy ilkokulun da, Ortaokulu Akmeşe Yatılı İlköğretim Bölge Okulunda, Liseyi İzmit Kuruçeşme Mehmet Akif Ersoy Lisesinde Okul birincisi olarak bitirdikten sonra Üniversiteyi Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesinden 2000 yılında mezun oldum. 2000 yılında Kandıra Sinanlı Bilalli Sağlık Ocağında göreve başladım. Sırası ile Kandıra Araman Sağlık Ocağı, Kandıra Kefken Sağlık Ocağı, Kandıra Yarıaçık ceza ve Tutuk evi, Kandıra Devlet Hastanesinde görev yaptıktan sonra 2001 yılının Kasım ayında Kocaeli Devlet Hastanesi Acil servisinde çalışmaya başladım ve halen aynı yerde görevime devam etmekteyim. Evliyim ve bir kız evladım var.

Kandıra’daki lakabınız, Aile ve akrabalarınız

Köydeki lakabımız Eyüpoğulları (yerel tabirle iyipler) olarak geçmektedir.
Annem ve babam sağlar. Annem Kayıplar köyünden Hamza’nın torunu. Babam Düğmeciler köyünden. Anne ve Babam Erkek kardeşimle beraber hala Düğmeciler Köyünde İkamet etmekte, çiftçilik ve hayvancılık ile geçimlerini sağlamaktadırlar

Kocaeli Kandıralılar Derneğinin 20 Nisan 2006 yapılan 7. Olağan Kongresinde Başkan seçildiğinizi biliyoruz. Kandıra ve yaşadığınız çevrede sosyal sorumluluk adına yaptıklarınız, yapmak ve katkı vermek istedikleriniz veya öncelikle yapılmasını düşündüğünüz çalışmalar nelerdir?

Evet Nisan 2006 yılında Kocaeli Kandıralılar Derneğinin Yönetim Kurulu Başkanı Olarak seçildim. Kandıra’da öncelikle Turizm bölgesi ilan edildikten sonra buna uygun imar planlarının hızla çıkarılması ve buna dönük yatırımların bir an önce gelmesi. İkinci olarak Kandıra’dan merkeze göçü engelleyecek ve Kandıralıya iş imkanı sunacak organize ve hatta seçilmiş sanayinin bir an önce Kandıra’ya ve Kandıralılara ulaşması gerektiği kanaatindeyim. Bilindiği gibi Kandıra’nın hala büyük çoğunluğu geçimini köylerde tarım ve hayvancılık ile sağlamaktalar. Ama tarım ve hayvancılık hala dededen kalma yöntemlerle yapılmakta ve elde edilen ürünlerin pazarlanmasında sıkıntıları bulunmakta. Bu sıkıntıların aşılması için kooperatifleşme ve modernize yöntemlerle tarım yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Sosyal çevreniz, üyesi bulunduğunuz ve yöneticilik yaptığınız organizasyonlar

Sosyal çevre olarak Kandıra’da göreve başladıktan sonra Kocaeli Kandıralılar Derneğinin ve Kocaeli Aydınlar Ocağı faaliyetlerine katılmaya başladım. Kocaeli Tabip Odasının Üyesiyim. Kocaeli Kandıralılar Derneğinin bir önceki dönemde yönetim kurulu üyesi idim. 2 yıl Başkan halen de Yönetim Kurulu Başkan Yardımcı olarak görev yapmaktayım.

Neden Kocaeli Kandıralılar Derneği?

Kandıra’da ilk göreve başladığım dönemde Kandıralılar Derneği ile tanıştım. O günden itibaren gördüğüm şu idi. Dernek üyeleri çeşitli partilere sempati duyuyorlar fakat dernek direkt olarak hiçbir partinin hegemonyası altında değildi. Bu beni gerçekten çok etkilemişti. Bu derneğe üye olmadan önce gördüğüm birçok sivil toplum örgütü ve hatta meslek örgütü bir şekilde herhangi bir siyasi partinin güdümünde onların direktifleri doğrultusunda hareket etmekte ve ona göre olaylara karşı tepki veya sempati duymakta idiler. Kocaeli Kandıralılar Derneğinde gördüğüm ise birinci öncelikte Kandıra ve Kandıralıların hem fikir olduğu konuların Kocaeli ve gerekirse Ülke gündemine taşınıp sonuca daha çabuk nasıl gidilir gayretini gördüğüm için Kocaeli Kandıralılar Derneği diyorum. Saygılarımla.

Bu yazı en son 10 Nisan 2009 tarihinde güncellenmiştir.