Prof. Dr. Hurşit GÜNEŞ

Hurşit GÜNEŞ

Akademisyen

Prof. Dr. Hurşit Güneş kimdir?

23 Nisan 1957 tarihinde Ankara'da doğdum. Kandıralı Dışişleri Bakanlarımızdan Prof. Dr. Turan Güneş’in oğluyum. 1974 yılında T.E.D Ankara Koleji’ni bitirdim. 1980 yılında "Economics, Politics and Government" (Ekonomi, Politika ve Devlet) dalında lisans diplomasını aldım. 1983 yılında Galler Üniversitesi'nden "KİT'lerin Fiyatlandırmaları ve Açıklarının Finansmanı" konulu tezle Master (Magister in Scientia Economica) derecesini aldım. 1988 yılında "Türkiye'de Para Arzının Belirlenmesi ve Kontrolü" konulu tezle Boğaziçi Üniversitesi’nden doktorasını aldım. Beraberinde Marmara Üniversitesi'nde Yardımcı Doçent kadrosuna atandım.

1990 yılında iki meslekdaşıyla birlikte AT’nun Avrupa Birliği Proje Ödülünü kazandık.

1991 yılında kurulan koalisyon hükümetinde Başbakan Yardımcısı Profesör Erdal İnönü'ye "Başbakan Başdanışmanı" ünvanıyla ekonomik konularda danışmanlık yaptım. Bu görevi sürecinde Rekabet ve Tüketici Yasa Tasarıları Komisyonu Başkanlığını yaparak bu yasaları hazırlattım.

1994 yılında Manchester Üniversitesinde misafir öğretim üyeliği yaptım, daha sonra 1996 yılında profesörlüğe atanarak, halen Marmara Üniversitesi İngilizce İktisat Bölümünde Makroekonomi, Para Teorisi, Para Politikası ve Bankacılık ile lisans-üstü düzeydeki Yüksek Makro Teorisi ve doktora düzeyindeki Seçilmiş Para Teorisi Konuları derslerini vermekteyim. Milliyet gazetesinde ekonomik konularda köşe yazarlığı da yapmaktayım, yayınlanmış 40’ı aşkın makalem ve 6 kitabım bulunmaktadır.

Kandıra’daki lakabınız, aile ve akrabalarınız?

Kandıra’da lakabım yok. Yeni nesil ailemi “Güneşler” diye, çok eskiler de “Hurşit ağalar” diye bilir. Kandıra’da ailenin en büyüğü olarak Numan Güneş kalmıştır. Oğlu Yavuz Güneş, rahmetli Vasıf Güneş’in oğlu Aziz Güneş, Türkan Güneş’in oğlu Ahmet Güneş, rahmetli Esat Güneş’in oğlu Nafiz Güneş akrabalarımdır. Yine annesi (Neriman Güneş) dolayısıyla Kandıra’da yazlığı olan Semih Saner de akrabamdır. Kenan Evin’in eşi Deniz Evin ve Turan Sarı’nın eşi Can Sarı da akrabamdır. Yelkenci ailesi de Güneş’lerle aynı soydan gelir ama bu aileden şimdi Kandıra’da sürekli oturan kalmadı. Bekirler lakabıyla bilinen Kenan ve Gazanfer Evin babaanneleri dolayısıyla akrabamdır. Bunlar hemen aklıma gelen isimler.. Tabii Kandıra’da daha birçok akrabam ve hısımım var.

Kocaeli Kandıralılar Derneğinin 17 Mayıs 2002 tarihinde Antikkapı’da geçekleşen toplantısında “Türkiye’de Yaşanan Değişim ve Gelişmeler” konulu konferansı verdiğinizi biliyoruz. Kandıra ve yaşadığınız çevrede sosyal sorumluluk adına yaptıklarınız, yapmak ve katkı vermek istedikleriniz veya öncelikle yapılmasını düşündüğünüz çalışmalar nelerdir?

Başbakan Başdanışmanlığı döneminde Kandıra’nın Organize Sanayi Bölgesine kavuşması girişimini Yüksek Planlama Kurulundan geçirmiştim. Yine Kandıra-İzmit yolunun kısalması ve yeniden yapılması için çaba gösterdim. O dönemde Teksen köyüne bir kooperatif kurdurup yüzlerce ineği Tarım Bakanlığından sağlayarak sütçülüğün gelişmesine ön ayak olmaya çalıştım.

Şimdi en büyük hayalim Kandıra’da ölme noktasına gelmiş bulunan klarnet sanatının yeniden ustalarının yetişmesi için akademik denetim altında kurslar düzenlemek. En son Burhan Öcal ile görüştüm. Hazırlıklarımız sürüyor.

Sosyal çevreniz, üyesi bulunduğunuz ve yöneticilik yaptığınız organizasyonlar nelerdir?

1981'den bu yana İngiliz Kraliyet İktisatçıları Derneği üyeliği (Royal Economic Society, Cambridge) ve 1986 yılında Belçika'da kurulan Avrupa İktisatçılar Birliği'nin (European Economic Society) “Kurucu Üyeliğini” sürdürmekteyim.

Akademik ve siyasi dünyada aktifimdir. 1974’ten beri CHP Üyesiyim. TÜSES, TESEV gibi vakıfların kurucusuyum. Geçen yılın sonuna kadar 6 yıl boyunca MARSH isimli dünyanın en büyük sigorta brokerinin Türkiye’deki Yönetim Kurulu Başkanıydım.

Kandıralılar neden İzmitliyim demez?

“Kendilerini özel, ayrı görürler de ondan: Bölük dur! Kandıralı sen de dur!”

Bu yazı en son 27 Temmuz 2011 tarihinde güncellenmiştir.