Mustafa ÖĞREN

Mustafa ÖĞREN

İnşaat Mühendisi

Mustafa Öğren Kimdir?

1954 yılında Kandıra’da doğdu. İlk ve ortaokulu Kandıra’da, Liseyi İzmit Endüstri Meslek Lisesi’nde tamamladı. 1971 - 1973 yılları arasında Gölcük Tersanesi’nde işçi olarak çalıştı. 1974 - 1979 yılları arasında Sakarya D.M.M Akademisi’nde inşaat bölümünde okuyarak bu okuldan inşaat mühendisi olarak mezun oldu. Akademi 2. sınıfta okurken Akbal mahallesinde kurulan Gimtaş Kablo Fabrikası inşaatında staja başladı ve 1979 yılına kadar burada hem çalıştı hem okudu. Daha sonra çalıştığı şirketle birlikte Kaynarca’da kurulan Entaş Fabrikasını inşa ettiler. 1983 yılında kısa dönem olarak askerlik görevini tamamladı. Yine aynı yıl Kandıra’da inşaat bürosu açarak ticaret hayatına başladı. 28 Mart 2004 seçimlerinde Belediye Başkanı oldu ve halen görevine devam etmektedir. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

Kandıra’daki lakabınız, Aileniz ve Akrabalarınız…

Ailem 1930 yılında Dalca köyünden gelerek Kandıra’ya yerleşmiş Dalca köyünde ki lakabımız (Rahimler) Kandıra da ise annemin babasına Çakır hoca deniyordu. Babam Tarım İlçe Müdürlüğünden emekli şoför Mehmet Öğren, annem ev hanımı Hanife Öğren olup 6 kız ve benimle 7 kardeşiz.

1980 yılında Eşim Emine Öğren ile evlendim. Eşimin babasına Kandıra’da sülükçü Hüseyin derler. Görkem adında Endüstri Mühendisi oğlum ve Gizem adında Kocaeli Üniversitesi iletişim Fakültesinde okuyan bir kızım var.
Kayınvalidem Zeynep Ulutaş, baldızım Melek evin, bacanağım Evin sülalesinden rahmetli Adnan Evin, kayınbiraderim esnaflık yapan Mehmet Ulutaş’tır. Kandıra’daki akrabalarımız Süleyman Kantar, Ahmet - Mehmet - Ünal Koç, Telefoncu Mehmet Demir, Mehmet – Hüsnü -Hüseyin Morgül, Ahmet Kantar, Mustafa Kantar, Raif Abidin Akülker kaymakamlık eski Yazı İşleri Müdürü Mehmet Ömer Çınar, Eyüp Çınar, eniştem Hasan Bütün.

Kocaeli Kandıralılar Derneğinin 19 Nisan 2006 tarihinde Otel Asya’da geçekleşen toplantısında “Kandıra’ya 2005 Yılında Gelen hizmetler ve 2006 - 2007 Yılı Programı” konulu konferansı verdiğinizi biliyoruz. Kandıra ve yaşadığınız çevrede sosyal sorumluluk adına yaptıklarınız, yapmak ve katkı vermek istedikleriniz veya öncelikle yapılmasını düşündüğünüz çalışmalar nelerdir?

2005 yılında başlayan projeler ve biten projeler

Mezarlıkların yapılması: İlçemizde bulunan 3 adet eski mezarlık, Asri mezarlık ve Akbal mezarlığı olmak üzere toplam 7000m2 parke, 1800 m bordür 2 adet tak, 1 adet bekçi kulübesi ve tahta deposu 3 adet demir kapı yapılarak mezarlıklarımız modern hale getirilmiştir.
Akçakoca kültür sitesi ve Katlı otoparkı (Akdurak mahallesi Akçakoca caddesinde yapılan ve 13 dükken 1 adet sosyal amaçlı cafe teras ve 100 araç kapasiteli otoparkı bulunan kültür sitesi 03.05.2006 tarihinde açılmıştır.

Otobüs Terminali: Çarşı mahallesi Namazgah caddesi üzerinde bulunan eski otobüs terminalinin yerine yapılan 16 adet peron otobüs park alanı taksi otoparkı 10 adet yazıhane 6 adet işyeri cafe, çay ve bekleme salonu 1 mescit bay ve bayan wc’si bulunan Kandıralılara yakışan bir otobüs terminali kandıra halkımızın hizmetine açılmıştır.

Pazar yeri karşısı otopark: İlçemiz çarşı mahallesi orman caddesi üzerinde Pazar yeri karşısında bulunan 3000 m2’lik bir alana yapılan ve geçtiğimiz senelerde Şırnak’ta şehit verdiğimiz er Ümit Balkan adını verdiğimiz parkta 100 m2 alanda kafeteryası, oyun grubu, oturma bankları ve havuz bulunmakta.

Kerpe sahil düzenlenmesi: Kıncılı köyü Kerpe mahallesinde 1/100 uygulama imar planında dolgu alanı olarak gözüken 120 metre boyunda 10 metre genişliğindeki zemin beton atılmak suretiyle kullanımı hazır hale getirilmiştir.

Ahlat Dede türbesi; İlçemiz Akdurak mahallesi Akçakoca caddesi üzerinde bulunan ve atıl durumdaki türbe traverter kaplamak suretiyle yeniden düzenlenmiş ve aydınlatması yapılmıştır.

Sahillerimize 5 adet wc yapımı: İlçemiz sahillerinde yaz aylarında artan turizm ihtiyacına cevap verebilmek üzere Bağırganlı bir, Seyrek 1, Kerpe 2, Kumcağız’da bir olmak üzere bay bayan wc, soyunma, giyinme ve duş ihtiyacını karşılayacak yapılar inşa edilmiş ve vatandaşlarımızın hizmetine açılmıştır.

2005 yılında gerçekleştirilen diğer yatırımlar: Sahillerin temizliği asfalt çalışmaları; tretuvar çalışması çöplük ıslahı İzmit caddesi oturma gurupları, çocuk oyun alanları Namazgah, kafeterya yapımı ve düzenlenmesi, Orhan mah. Revizyonu ilçemiz girişine bayrağımızın dikilmesi ve kültür sanat festivalinin gerçekleşmesi.

2006 ve 2007 yılında projelendirilerek gerçekleşen yatırımlar

Ahmet Ali caddesi yolu: İlçemiz Ağva İstanbul caddesi Ahmet Ali caddesi ve taşocağı caddesi olmak üzere namazgah köprüsünden başlanarak toplam 2340 metre yol genişliği 15 metreye çıkartılmış kaldırım ve ışıklandırma drenaj işlerinin yapılması, binder ve aşınma olarak asfalt kaplama işler tamamlanmıştır.

Pazar yeri çevre düzenlemesi: İlçemiz Çarşı mahallesinde bulunan kapalı Pazar yeri çevresinin imar planındaki yol genişliğinin sağlanması ve bordür dizilerek kaldırım yapılması 2 adet otopark yapılması işleri tamamlanmış Orman caddesi, Karakol caddesi, 75.sokak, Hacı Mustafa Uygur caddesi, Sanayi caddesi, 76 sokak, Akhasan caddesi toplam 1900 metre olmak üzere binder ve aşınma olarak asfalt kaplanmıştır.

Udi İsmail Şenoğlu Caddesi yol istimlaki ve yol çalışması

İlçemiz çarşı mahallesinde Cumhuriyet meydanı ile Helvacı caddesi arasındaki bağlantıyı sağlayacak ve ilçeye giren şehirlerarası araçların direk terminale ineceği 200 metre uzunluğunda ki yolun istimlak çalışmaları yapılarak, yol kenarlarına bordür ve parke döşenerek asfaltlanmış kandıra halkımızın hizmetine açılmıştır.

2006 yılında kandıra Tasvire Hurşit Güneş İlköğretim Okulumuzun ve yeni binaya taşınan Kandıra Meslek Yüksek Okulunun yolu yoktu, bu yollar açılarak üst yapı çalışmaları yapıldı.

2007 yılında ayrıca Kandıra merkez mahalle yollarında 20 km satı kaplama ve 10 km sıcak asfalt çalışmaları gerçekleştirildi. Kandıra merkezine 10 adet yeni oyun grupları konularak çocuk parkları yapıldı.

2008 Daha Sonraki Yıllarda Yapılması Düşünülen Yatırımlar

Cumhuriyet alanı düzenlemesi ve Çarşı Düzenlemesi: Bu yatırımın projesi tamamlanmıştır. Bu Proje kapsamında ilçemiz trafik ışıklarından başlayarak İzmit caddesi, Orman caddesi Cumhuriyet alanı, Prof. Turan Güneş caddesi, Kızılay caddesi, Çarşı içi, Türk Ocağı caddesi alt yapı ve üst yapısı düzenlenerek Kandıra’mıza yakışan bir hale getirilecektir.

 • Baba Tepesi, Akçakoca Türbe çevresi ve yol yapım çalışması
 • Kerpe - Seyrek arası yol yapım çalışması 12 km
 • Namazgah mesire yeri düzenlenmesi
 • Ana arter yolların asfaltlanması
 • Toplu konut yapımı
 • Belediye dinlenme alanı
 • Düğün salonu ek bina
 • Kışla caddesi kültür ve sanat evi
 • Akdurak mahallesi spor kompleksi
 • Kışla ve Namazgah köprüsünü genişletme çalışmaları
 • Çevre yolu üst geçit yapılması
 • Kentsel dönüşüm çalışması Yeni Meslek Yüksek Okulu yolunun düzenlenmesi

Çevre Düzeni ve Nazım İmar Planları Yapımı

Kandıra ilçemizin de içinde bulunduğu (Turizm Bölgesi ilan edilen yerler hariç) 1/50000 çevre düzeni planları ile 1/25000 nazım imar planları da tamamlanmıştır. Ayrıca 1/5000’lik nazım imar planı yapımına da devam edilmektedir. Turizm Bölgesi ilan edilen yerlerin 1/25000’lik nazım imar planı yapımı başlanmış hemen akabinde 1/5000’lik nazım imar planı yapılacaktır.

Sosyal çevreniz, üyesi bulunduğunuz ve yöneticilik yaptığınız organizasyonlar

Kandıra Gençlerbirliği Belediyespor : Ayrıca Kandıra Belediyespor A takımı bu sezon 1 amatör küme D grubunda şampiyon olarak Süper Amatöre yükselme başarısı göstermiştir. Bununla ilgili Kandıra Gençlerbirliği Belediyespor mini minikler takımı geçtiğimiz sene Kocaeli şampiyonu olarak Ankara’da yapılan Türkiye şampiyonasına katılmıştır.

Kandıra Gençlerbirliği Belediyespor Kulübünün 2004 yılından bu yana başkanlığını sürdürmekteyim.

Hedefinizde neler var?

Görev yaptığım süre içerisinde yukarıda 2008 yılında yapmayı planladığım işleri tamamlamak hedefimdir.

(Not: Sorular 2008 yılı başında cevaplanmıştır)

Bu yazı en son 04 Ocak 2009 tarihinde güncellenmiştir.