Mustafa Bayram ÇELİK

Mustafa Bayram ÇELİK

Muhtar

Mustafa Bayram Çelik kimdir?

03.02.1965 Kabaağaç köyü Kandıra’da doğdum. İlköğretimimi Kabaağaç köyünde tamamladım. Ortaokulu Kandıra Orta Okulunda okudum. Sanayisinde askere kadar çalıştım. Askerliğimi acemi birliği Diyarbakır Silvan’da, usta birliği 23 Seyyar Jandarma olarak Gaziantep’te tamamladım. Askerden sonra Kadıköy Telefon Müdürlüğünde işe başladım. Evli ve 3 çocuğum var. İki kız bir erkek. Babam rahmetli olduktan sonra Kandıra Türk Telekom Ofisine tayin istedim. Halen orada çalışmaktayım.

Kandıra Kabaağaç Köyünde Muhtar olarak görev yaptığınızı biliyoruz. Kandıra ve yaşadığınız çevrede sosyal sorumluluk adına yaptıklarınız, yapmak ve katkı vermek istedikleriniz veya öncelikle yapılmasını düşündüğünüz çalışmalar nelerdir?

- Kandıra’yı ve Köyümün tanıtımı için, yerel basında ve T.R.T, Kanal 7, Samanyolu, Hilal Tv, Bursa Olay Tv gibi televizyon kanallarında Kandıra yoğurdu ve yöresel yemeklerimizi tanıtıcı programlar yaptım.

- Manda projesi için Kandıra Kaymakamlığı, rahmetli kaymakamımız Mehmet Sarıcan ve Bekirpaşa Belediye Başkanı Abdullah Köktürk ve ekibiyle Bulgaristan’da manda çiftliklerinde incelemeler yaptık. Kandıra Kaymakamlığı değişim ve gelişim projesi altında Sabancı Center’da sunum yaptık.

- Yine Kandıra Kaymakamlığı öncülüğünde Borusan Holding’de, İstanbul’da Kandıra’yı tanıtıcı Kaymakam rahmetli Mehmet Sarıcan bey öncülüğünde sunum yaptık. Orada iki soru soruldu.

Biri rahmetli Kaymakamımıza “İstanbul Belediye Başkanlığına ne zaman adaysınız?” diye ikinci soruda bana soruldu. “Sayın muhtarım siz Şişli Belediye Başkanlığına ne zaman adaysınız?” diye.

Kaymakam bey dedi ki; “ben görevimden memnunum siyasete atılmayı düşünmüyorum.” Demek ki biz Kandıra’yı en güzel şekilde tanıttığımıza inanıyorum.

- Köyümde kanalizasyonu altyapısını Devlet Köylü işbirliği ile tamamladık.

- Kocaeli Büyükşehir Belediye’si tarafından örnek köy seçilerek Devlet düzenlemesi, çocuk parkı ve Köy içi parke çalışmaları devam etmektedir. Köyde Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından çeyrek asır sonra el becerisi kursu açılmış olup kızlarımız çeyizlerini yapmışlardır.

- Kocaeli Gazete’sinin düzenlemiş olduğu “Doruktakiler” adlı yarışmada jüri tarafından Kocaeli İlinde 2006 yılının EN BAŞARILI MUHTARI seçildim. Ödülümü TC Milli Savunma Bakanı M. Vecdi Gönül’ün elinden aldım.

- Manda projesi niye olmalıdır? Bulgaristan’daki mandalar Hindistan’dan getirilen Muro cinsi mandalar 8 kg. ile 18 kg. süt vermektedir. Bu tip verimli manda projesi yapılırsa Kandıra yoğurdu bir markadır. Kandıra’nın çiftçisine büyük kazanç sağlayacağına inanıyorum.

- Devletler arası hayvan ithalat ve ihracatı olmadığından dolayı Bulgaristan’dan manda getirilememiştir.

- Seçilmiş sanayi tesislerinin yer alacağı Organize sanayi bölgesinin kurulmasını İşsizliğin önlenmesi için Kandıra’lı olarak istiyorum.

Sosyal çevreniz, üyesi bulunduğunuz ve yöneticilik yaptığınız organizasyonlar

- 1995 yılından buyana Türkiye Haber-iş Sendikası Kandıra Şube Başkanı olarak görev yaptım. 

- Seyrek Güzelleştirme ve Dayanışma Derneğinde yönetim kurulunda görev yapmaktayım.
- S.S Kandıra Merkez Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi kurucusuyum ve yönetim kurulunda görev yapmaktayım.

Kandıra deyince ilk aklınıza gelenler

Keteniyle, beziyle, hindisiyle, yoğurduyla, davuluyla, klarnetiyle, Kandıralı dur espirisiyle, ne güzelsin İzmit’im ne güzelsin Kandıra’m.

Bu yazı en son 24 Temmuz 2011 tarihinde güncellenmiştir.