Volkan ŞENEL

Volkan ŞENEL

Yerel Tarih Uzmanı

Eposta: senelvolkan@hotmail.com

Gümüşhane doğumlu olan Volkan Şenel, ilkokul tahsilini İstanbul'da, ortaokul ve lise tahsilini Kocaeli'nde yaptı. Lisans düzeyindeki öğrenimini Erzurum Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü'nü bitirerek tamamladı.

Lisans öğreniminden sonra, 2001 yılında Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih Eğitimi Ana Bilim Dalı'nda Lisansüstü öğrenimine başladı. Lisansüstü öğrenimini sürdürürken Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Tarih Eğitimi Anabilim Dalı Tarih Öğretmenliği Bölümü'nü de bitirdi. 2003 yılında Master öğrenimini tamamlayarak mezun oldu.

Askerlik görevini takiben Kocaeli'nde özel bir eğitim kurumunda öğretmen ve idareci olarak görev yaptı.

Şenel, şuan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı Tarihi Mekânlar ve Kent Estetiği Şube Müdürü olarak görev yapmaktadır. Ayrıca, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu üyesi olarak ta ülkemizin kültürel, tarihsel ve doğal mirasının korunması için çalışmalar yapıyor.

Tarihi, kültürel ve sanatsal alanlarda çalışmaları olan Şenel'in bilimsel makaleleri; Kültür-Sanat, Akademia, Pusula, Gökkuşağı, Göze, Çınar, Türkçemizin Sesi, Gümüş Ufuklar, Değişen Kocaeli dergilerinde, yerel tarihle ilgili yazıları ise Kocaeli, Son Nokta, Gündoğumu, Ortam ve Kuşakkaya gazetelerinde, www.kocaeliaydinlerocagi.org.tr, www.degisenkocaeli.com.tr, http://www.gumushane.gen.tr ve www.kandiralilar.org sitelerinde yayınlandı.

Şenel, ulusal ve uluslararası birçok sempozyum ve kongreye bildirileriyle katıldı.

Yerel tarih ve şehirlerin kültürel mirasları üzerine araştırmalar yapan Şenel'in yayımlanmış altı kitap çalışması vardır.

Tema Vakfı, Türkiye Yeşilay Cemiyeti, Kocaeli Dokümantasyon Merkezi ve Kocaeli Gümüşhaneliler Vakfı üyesidir.

Yazıları

Kandıra’daki Türkmen Beyi “Akçakoca”

Volkan ŞENEL Yerel Tarih Uzmanı | 17 Aralık 2011 | Tarih

Volkan ŞENEL

Uzun bir süre Roma ve Bizans'ın egemenliği altında kalmış olan Kandıra, Osmanlı Sultanı Orhan Gazi tarafından 14. yüzyılın ikinci çeyreğinde fethedilerek, bir Türk yurdu haline getirilmiştir.

Devamını oku

İzmit’in Fetih Simgesi GAZİ SÜLEYMAN PAŞA CAMİİ (Orhan Camii)

Volkan ŞENEL Yerel Tarih Uzmanı | 08 Aralık 2011 | Tarih

Volkan ŞENEL

Tarihçesi
İzmit şehrine hâkim bir tepede (Orhan Mahallesi), İçkale'nin içerisinde bulunmaktadır.  Camii, Orhan Bey'in oğlu Şehzade Süleyman Paşa tarafından 1332 yılında yaptırılmıştır.  İzmit'teki Türk dönemi yapılarının en eskisidir. 

 

 

Devamını oku