Potansiyellerimiz hakkında genel bir değerlendirme

Abdurrahman Kaymak Avukat | 12 Eylül 2011 | Güncel

Bizlerin gözünde, doğup büyüdüğümüz, kökenlerimizin bulunduğu sakin ve doyumsuz bir yer Kandıra. Nisanda doğanın canlanmaya başlaması ile Ekim ayına kadar, baharın, yazın ve son baharın en güzel hallerine ev sahipliği yapar Kandıra'mız.

Bağırganlı'dan Cebeci'ye kadar uzanan kumsalları ile Sakarya, Bursa, İstanbul ve tabi ki Kocaeli genelinden misafirlerine ev sahipliği yapan bu küçük kasabanın en büyük handikabı ve farklı bir bakış açısı ile en büyük şansı Kocaeli'nin diğer ilçelerine göre unutulmuş olması.

Evet; Kandıra, Kocaeli'nin kuzeyinde merkeze nispeten uzak kalmış bir ilçe. Diğer ilçeler, İstanbul, Bursa oto yolları istikametinde ekonomik olarak Kandıra'dan daha şanslı olsalar da Kandıra kadar el değmemiş olmayı da başaramamışlardır. İşte, bu iki ucu keskin bıçak Kandıra'yı benim gözümde değerli, kılmaktadır. Bu, bence Kandıra'nın şanssızlığından çok, büyük bir şansıdır. Her ne kadar, Kandıra insanının ve özellikle de gençlerinin işsizlik sorunu dikkate alındığında bu durum olumsuz olarak değerlendirilse de, yaşanabilir bir çevre olarak Kandıra'nın bu doğal izolasyonu benim açımdan daha önemlidir.

İş ve işsizlik sorunu 40 km uzaklıktaki merkez ilçe İzmit'e ulaşım ile çözülebilir. Öte yandan, Kandıra'nın özünde sahip olduğu ve bugüne kadar %1'ni dahi kullanamadığı öz kaynakları dikkate alındığında yaşanan işsizlik sorununun uzun vadede çözümlenebileceği de unutulmamalıdır.

Önemle vurgulamak isterim ki; yaklaşık Nisan ayında havaların ısınması ile başlayan ve Ekim ortalarına kadar devam eden zamanda Kandıra'nın turizm potansiyelinden maksimum düzeyde faydalanmak bir zarurettir. Ancak gelinen nokta gösteriyor ki; Kandıra'mız bu potansiyelini kullanamamaktadır. İstanbul'a yaklaşık 140 km uzaklık ile Kandıra'ya İstanbul'dan ulaşım yaklaşık 1.30 dk. sürmektedir.

İlçemize ait bazı sahillerde İstanbul Beyoğlu Belediyesi, Bağcılar Belediyesi gibi bazı belediyeler günü birlik kamplar kurarak seçmenlerini bu piknik alanlarına getirmektedir. Bu sosyal faaliyetler ilçemizin tanıtımı açısından önemli olmakla beraber gelen misafirlerin hoş vakit geçirebileceği, tatillerini farklı aktiviteler ile doya doya geçirebilecekleri imkânlar henüz sunulabilmiş değildir.

İlçemizin sahilleri sadece deniz turizmi bakımından rağbet görmekte, farklı tatil seçenekleri bakımından ise sessizliğini korumaktadır. Deniz turizmi açısından da gelinen noktanın yeterli olduğu iddia edilemez. Bir kere,

  1. Hafta sonu bile tüm sahillerimize toplu ulaşım imkânı bulunmamaktadır.
  2. Sahillerde umuma ait lavabo, duş ve tuvalet gibi birçok insani ihtiyacın karşılanması için kamu tarafından sunulan bir hizmet söz konusu değildir veya yetersizdir.
  3.  Köy nüfusunun yoğun olduğu ilçemizde köylümüzün yetiştirdiği ürünlerini satabileceği yaz mevsimine özel tezgâhlar- Kerpe yolunda bulunan tezgâhlar hariç- bulunmamaktadır. Oysa Bağırganlı, Seyrek, Sarısu, Kovanağzı ve diğer sahil yolları üzerinde bu sahillere yakın köylerde yaşayan hemşerilerimizin ürettikleri ürünleri satabileceği tezgâhların bulunması büyük önem arz etmektedir. Böylece gelen misafirlerimize Kandıra'mızın yoğurdundan, peynirine, sebzesinden meyvesine tüm değerlerinin tanıtılması mümkün olacaktır.
  4. Diğer bir değerimiz olan Kandıra bezi de yok olma tehlikesi altındadır. Artık bildiğim kadarı ile bu bezin üretimini yapan ustaların sayısı bir elin parmaklarından azdır. Bu ustalar da göçüp gittiğinde bir değerimizi de yitirmiş olacağız. Bu nedenle, başta yerel yönetimler olmak üzere, ilçe ve il bazında bu, el emeği göz nuru değerimizin de hayatta kalabilmesi için caba sarf edilmelidir.
  5. Başta Baba Tepesinde bulunan Akçakoca Anıtı olmak üzere ilçemizin tarihi değerlerinin de gelen misafirlere en iyi şekilde tanıtılması gerekmektedir. Bu amaçla, ilçemizin web üzerinden tanıtılması da büyük önem arz etmektedir. Kanaatimce belediye başkanlığımız ve kaymakamlığımızın girişimleri ile sadece bu amaca hizmet eden bir web sayfası tasarlanabilir ve belediye ve kaymakamlık resmi web sayfalarında da bu sayfaya ulaşım için bir imkân tanınabilir.
  6. Büyükşehir Belediyemiz tarafından bazı yürüyüş yolları tespit edilmiş olsa da hem bu yürüyüş yollarına ilginin aktarılması hem de yeni yürüyüş yollarının oluşturulması doğa turizmi açısından önem arz etmektedir. Bu amaçla; geleneksel hale getirilecek yürüyüş aktiviteleri düzenlenebilir ve doğaseverlerin ilgisi çekilebilir.
  7. İlçemizde başta Sarısu deresi olmak üzere irili ufaklı bazı dereler bulunmaktadır. Bu derelerde kano ile yunus adı verilen pedallı araçlar ile gezinti imkânı tanınabilir.
  8. Sahillerde atv araçlar ile gelen misafirlerin ormanlık alanda hoş gezintiler yapması sağlanabilir.
  9. Her yıl düzenlenen yaz sonu şenlikleri daha da tanıtıcı olması sağlanabilir. Yoğurt festivali, çeşitli yarışmalar ile ilçemizin tanıtımında ciddi bir mesafe kat edilebilir. Karadeniz'in birçok küçük ilçesinde yapılan yayla şenliklerine yurt dışından dahi katılım sağlanırken, Kandıra'mızdan çok daha küçük sahil kasabalar kendilerini ileri düzeyde tanıtırken Kandıra'mızın hak ettiği noktada olmaması üzücü bir gerçektir.

Bu noktada önemli olanın, yani yapılması gerekenin tanıtım olduğu açıktır. İlçemizi, sahillerimizi, ürettiğimiz değerleri başta çevre iller olmak üzere ülke genelinde tanıtmanın yollarını aramalıyız. Benim yukarıda örneklendirmeye çalıştığım aktiviteler çoğaltılabilir. Bu konuda yol kat etmek bakımından ise tek gücü yerel yönetimler olarak görmek de doğru değildir. Yatırımcısından yerel yönetimine, sivil toplum kuruluşlarından halkına kadar ortak girişim ve dayanışma içinde bir organizasyona ve her şeyden önce bir vizyona sahip olmak gerekmektedir. Sadece bugünün değil, on yıl on beş yıl sonrasının ihtiyaçlarını tespit edebilen, yatırımları doğru yönlendiren liderlere ihtiyacımız bulunmaktadır.

Ham madde olarak Kandıra'mız burada, o halde ihtiyacımız olan ortak hareket etme gücüdür. Haydi, kolları sıvayalım...

Saygılarımla,

Av. Abdurrahman Kaymak