Mali uçurum olur mu?

Cihat Kaymas Ekonomist | 21 Kasım 2012 | Güncel

İMKB-100 Endeksi haftanın ilk günü, yurt dışı piyasalardaki iyimserlik ile başladığı ve % 0.5 yükselerek 71.143 seviyesini test ettiği günü %0.26 değer kaybı ile tamamladı. İMKB tarihinin en büyük halka arzı olan ve son dönemde İMKB üzerinde etkin rol oynayan HALKB' nin ikincil halka arz sonuçlarının açıklanması ile birlikte Endeks satış baskısı altında kaldı. HALKB' nin ikincil halka arz sonuçları, özellikle bankacılık sektörü hisselerinde portföy dengeleme amaçlı satışlara neden oldu. Bu kapsamda değerlendirdiğimizde teknik nedenlerden kaynaklandığını düşündüğüm satış baskısının, biraz  hafiflemesini bekliyorum.

ABD Başkanı Obama Cuma günü vergi kesintileri ve bütçe harcamaları konularında, Cumhuriyetçi ve Demokrat kongre liderleriyle bir zirve gerçekleştirdi. İkinci zirvenin Kasım ayının sonunda gerçekleşmesi bekleniyor. Toplantıdan uzlaşmaya açık olunduğuna dair sinyaller gelmesi bekleniyor. Yurtdışı piyasalar da son sert satışların ardından yeni haftaya tepki yükselişleri ile başladı. Obama' nın mali uçurumu engellemek için zenginlerden alınacak Varlık Vergisine sıcak bakması tedirginlik yaratsa da, gelecek için olumlu bir karar olduğu zenginler tarafından biliniyor. Tepki yükselişlerinin devamı için mali uçurum ve Yunanistan konularındaki haber akışının olumlu olması ve bu doğrultuda da ABD ve Avrupa tarafından gelebilecek güçlü yönde veri akışı yakından takip edilecek. Yurtiçinde ise, IMKB' de yurtdışı piyasalara görece etkili olan olumlu ayrışmanın sonuna mı gelindiğine yönelik soru işaretleri ön planda ABD' de mali uçuruma çözüm bulunması için politikacıların ortak bir zeminde anlaşacakları beklentisi, Pazartesi günü Avrupa ve ABD borsalarının, sırasıyla, % 3.0 ve % 2.0 yükselmesini sağladı. Bu hafta yurtiçinde TCMB' nin faiz kararı ve Moody' s konferansı, yurtdışında  Eurogroup toplantısı, Avrupa ve Asya' da Kasım ayı PMIendeksleri ile birlikte Almanya reel sektör güven endeksi IFO, ABD' de Michigan tüketici güven endeksi rakamları piyasalara  yön verebilecek ana veriler olacak. ABD ikinci el konut verilerinin de beklentilerin üzerinde gelmesinin mevcut iyimser havayı desteklediğini görüyoruz. Avrupa borsaları ise, son 10 haftanın en yüksek günlük değer artışını kaydetti.

TCMB' nin dünkü (Ben yazımı hazırlarken henüz gerçekleşmemişti) PPK toplantısı öncesinde, döviz sepeti % 0.18 yükselişle 2.05 seviyesine çıkarken, gösterge tahvilin faizi de  % 14 baz puan düşüşle  % 6.29 seviyesine geriledi. Merkez Bankası' nın büyümeyi desteklemek adına faiz koridorunun üst ve alt bandında 50 baz puanlık indirim yapmasını bekliyorum. Bunun yanında politika faizini sabit tutacağını tahmin ediyorum. Ancak, TCMB' den sağlanan ortalama fonlama maliyetinin, bir süredir % 5.75 olan politika faizinin altında gerçekleşmesi nedeniyle politika faizinde bir indirim beklentisinin güçlendiği gözleniyor. Hatırlanacağı üzere TCMB Başkanı Başçı, 12 Kasım' da yaptığı açıklamada reel efektif kur endeksinin 120-125 arasında değer alması halinde kısa vadede tepki vereceklerini, 125' i geçip 130 seviyesine gelmesi halinde ise daha kuvvetli bir politika uygulamaya gerek olacağını söylemişti. Bunu da gözden kaçırmamak gerekecektir.

Haftanın ikinci gününe, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's' in Fransa' nın kredi notunu bir kademe indirerek AAA' dan AA1' e düşürdüğü haberi ile başladık. Not indiriminin Fransa' nın bozulan ekonomik beklentilere bağlı mali görünümdeki belirsizliği yansıttığını belirten Moody's haberinin ardından, Euro/Dolar paritesi % 0.22 düşüşle 1.2787 seviyesinde işlem gördü. Son olarak parite 1.2810 seviyelerinden, sebest piyasada Dolar 1.8000, Euro 2.3045 seviyelerinden, Brent Petrol ise 111.40 seviyesinden işlem görüyordu. Altının ons fiyatı ise, 1734.23 seviyelerindeydi. İMKB-100 Endeksi ilk seansı 148 puanlık artışla 70.755 seviyesinden kapattı.