ENFLASYON SABIRSIZLANDI...

Cihat Kaymas Ekonomist | 05 Aralık 2012 | Güncel

Enflasyon verileri her zaman saat 10'da açıklanırken dün ilk kez 09.43'de yani 17 dakika erken düştü ekranlara...

Paraya çevrilen çok önemli bir bilgi olan Enflasyon verisi TÜİK' te yöneticilerin onayı ile kamuya açıklanabiliyordu ve son onay şifresini de, Başkan Birol Aydemir giriyordu. Dün Başkan' ın şifresi girilerek verilerin erken yayınlandığı anlaşıldı. Bu durumun ne denli önemli olduğunu açıklamak istiyorum; önlerinde Reuters gibi terminali olanların bu bilgiyi görebilmesi haksız kazanç elde edilebilmesine de imkan verdiğini düşünüyorum. Açıklanan Kasım ayı Tüfe verisi, gıda fiyatlarındaki negatif değişim nedeniyle %0.38 ile %0.90 olan beklentilerin oldukça altında kaldı ve yıllık enflasyonu 1.4 yüzde puan düşüşle %6.37 seviyesine geriletti. Beklenenden düşük çıkan Enflasyon rakamının faizleri düşüreceği veya düşük seviyelerde seyreden haftanın ilk günündeki hisse senedi piyasalarında olumlu katkısı olacağını tahmin edenler, zamansız açıklanan verinin niğmetlerinden faydalanmayı bilerek bu bilgiyi paraya çevirme fırsatını da kaçırmadılar. Enflasyon verilerinin 17 dakika erken açıklanmasının piyasalarda haksız rekabete yol açtığı kesin. Verinin haber terminallerine 9.43 gibi düştüğünü gören yatırımcılar anında harekete geçti, tahvil piyasasında alıma başladı. Tarım ürünlerinin desteği ile beklenenden daha düşük çıkan enflasyon rakamı ardından, Merkez Bankası' nın faiz indiriminde elini güçlendireceği düşünüldü. Bunun da faizin mevcut seviyesinde aşağı yönlü baskı yaratacağı kesin görüldü ve Enflasyon rakamının tüm kamuoyu tarafından öğrenilmesinin ardından gösterge tahvilin faizi yüzde 5.87 seviyesindeyken alımların ardından yüzde 5.76 ile tarihi dip seviyeye kadar geriledi. Enflasyon verisini geç gören yatırımcılar böylelikle daha yüksek fiyat ve düşük faizden tahvil almak durumunda kaldı.

Eğer bu denli önemli bilgiler başkalarının eline piyasalardan önce geçebiliyorsa, derinlemesine bir inceleme yapılarak, acaba, daha önce hangi veriler ele geçirildi ve kullanıldı diye düşünülmelidir. Bu durum Başkanı oldukça sıkıntıya sokmuş ancak, olan olmuştu. Bu arada, TÜBİTAK' tan uzmanlar gelerek Başkan'ın bilgisayarını  incelemeye aldılar, bakalım yapılan incelemenin sonucu nasıl açıklanacak veya üstü kapatılacak mı?

Geçtiğimiz ayı %0.57 oranında sınırlı yükselişle tamamlayan İMKB-100, Aralık ayına %1.70 yükselerek başladı. Tarihi zirvesini yenileyen ve 74.298 seviyesinden kapanan Endeksin işlem hacmi ise 3.017mn TL ile aylık ortalamasının %15 üzerinde gerçekleşti. Endeksin Pazartesi günü hızlı yükselişinde beklentilerin oldukça altında kalan enflasyon rakamı sonrasında gösterge faizin %5.78 ile tarihi en düşük seviyeyi görmesi etkili oldu. İMKB-100 Endeksi haftanın ikinci günü ilk seansında 563 puan artarak 74862 puanda artışına devam etti. Serbest piyasada Dolar/TL.1.7855, Euro/TL.2.3340 pariteler devam ediyor. Brent petrol ise dün 112.30 un üstüne çıkmasına rağmen dün 110.37 seviyelerindeydi.