Öğretmenim; Günün KUTLU, Yuvan MUTLU, Geleceğin UMUTLU Olsun

Adem Arı Akademisyen | 01 Aralık 2012 | Güncel

İzmit'ten Adapazarı'na hiç bu kadar hevesle ve heyecanla gitmemiştim. Çünkü 27 Mayıs Salı gecesi Kocaeli Kandıralılar Derneği'nin Otel Asya'da Tarihçi Volkan Şenel'in "Tarih Boyunca Kandıra" konulu sunumunun ve ardından Kandıra'da görev yapan başarılı öğretmenlere teşekkür plaketi takdiminin yapıldığı programdan dönmekteydim. Bir an önce Adapazarı'na  ulaşıp duygularımı yazıya dökmek istiyordum. 

Öncelikle kendilerine plaket takdimine layık görülen öğretmen arkadaşlarımızı belirleyen kurula teşekkür ediyorum. Çok güzel seçim yapmışlar ki kurulda bulunanların ne kadar zorlandıklarını hissediyorum. 

Kandıra'nın Taşambarı köyünde tek başına öğretmenlik yapan Elif Özlem TARHAN'ın;  

"Tek başıma öğretmenlik yapıyorum kendimi yalnız hissediyordum. Şimdi yalnız olmadığımı görüyorum."  sözlerini duymak, Kandıralı olarak "yalnız öğretmenim"in yanında olduğumu göstermek için oraya giderdim.

Trabzonlu Akçakoca İlkokulu Sınıf Öğretmeni Ali Rıza KABA'nın; "Kandıralı olmak ayrıcalıktır" sözlerini naklederek; "Kandıra'da görev yaptığım sürece ben de Kandıralıyım" diyebilen arkadaşımın samimi ifadeleri karşısında bir Kandıralı olarak duygulanmamak mümkün değildi. 

Ödüle hak kazanan öğretmenlerimizin; 

Öğrencilerini evlerinde ziyaretleri,

Öğrencilerini gezilere götürmeleri,

Sınavlara hazırlamadaki gayretleri,

Tiyatro, halk oyunu ekibleri oluşturarak sosyal faaliyet yapmaları,

Okulları dışında gönüllü görev alarak diğer öğrencilerin eğitimleri ile ilgilenmeleri,

Uyguladıkları projelerle uluslararası ödül almalarıgibi özellikleri ön plana çıkmaktadır.

Öğretmen yetiştiren bir üniversitede öğretim görevlisi olarak vazife yapan biri olarak gördüğüm şu ki bütün öğretmenlerimiz;

-İşlerini seviyorlar,

-Öğrencilerini seviyorlar,

-Kandıra'yı benimsemişler, 

-Kandıra'da görev yapmaktan mutlular.

-Kendilerini iyi yetiştirmişler,

-Branşlarına hakimler.

Memleketimin gözleri ışıl ışıl,  yüzleri  pırıl pırıl çocuklarını; sevgi dolu gönülleri ile yetiştiren, onlara gerektiğinde analık, babalık, ablalık, ağabeylik yapan çocuklarımıza kucak açan, çocuklarımız için eriyen, çalışkan, özverili öğretmenlerimize emanet bırakmanın huzuru içindeyim. 

O akşam gördüğüm ve de anladığım şu ki belki de Türkiye'nin güneydoğusu ile aynı şartlara yakın ortamlarda görev yapan öğretmenlerimiz ilgi bekliyor. 

Plaket programında öğretmenlerimiz ihtiyaçlarının bazılarından söz ettiler. Öğrencilerini Çanakkale'deki şehit dedelerini ziyarete götürmek isteyen öğretmenimize destek sözleri verildi. (Sonradan aldığım habere göre gerekli bağlantı toplantı bitiminde yapılarak ihtiyaç giderilmiştir.) 

Kocaeli Kandıralılar Derneği olarak;

Öncelikle İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne dernek yönetim kurulu ziyaretler yapmalı.Kandıra'nın eğitim, ihtiyaç durumu belirlenmeli.

Ardından bizzat okullara gidilmeli idareci ve öğretmenlerimizle görüşülmelidir.  

Bu ziyaretler inanıyorum ki Kandıra'mızda başarı patlamasına yol açacaktır. 

Öğretmenim biliyorum ki sen;

-Öksüz yetim çocuklarımızı göğsünün sıcaklığında ısıtıyor, onları hayata bağlıyorsun.

-Fakir çocukların ekmeği, ayranı, bisküvisi, çikolatası, kalemi, kitabı, silgisi oluyorsun. Belki o gün evine götüreceğin ekmek parasını onlar için harcıyorsun. Sen eğitirken eriyorsun.

Değerli Kandıralılar; o akşam bir hocamızın dediği gibi öğretmenlerimizi eritmeyelim, onları yalnız bırakmayalım, çünkü onlara çok, ama çoooook ihtiyacımız olacak.

Öğretmenim; günün KUTLU, yuvan MUTLU, geleceğin UMUTLU olsun.