İMKB REKORA DOYMUYOR, ANCAK!

Cihat Kaymas Ekonomist | 12 Aralık 2012 | Güncel

İMKB-100 Endeksi, yeni haftaya da, yeni rekorlar kırarak başladı. Haftanın ilk günü %0.65 yükselerek tarihi en yüksek seviyesi olan 76.734 rekor puandan kapandı. Geçtiğimiz Cuma günü olduğu gibi ilk seansı sıfır değişim ile tamamlayan Endeks, ikinci seansın ikinci yarısından itibaren etkili olan alım dalgasıyla artıda kapanmayı başardı. Aralık ayı başından itibaren 3.000.-Milyon TL. sınırının altına gelmeyen işlem hacmi, haftanın ilk gününde de 3.186.-Milyon TL. seviyesinde gerçekleşti. Haftanın ikinci gününde de yeni rekor seviyesi 77.360 seviyesi olarak görüldü ve ilk seansın kapanışı 77.326 puandan gerçekleşti. Geçen hafta, Sayın Ali BABACAN tarafından açıklanan İMKB-100 Endeksi içindeki yabancı payının %65.4 olduğu, bu rekorlardan en fazla kimin yararlandığını göstermesi için önemli olduğunu düşünüyorum. Yerli yatırımcıların hala güvenemediği İMKB-100 Endeksi rekorlar kırmaya devam edecek gibi görünüyor.

Haftanın ilk günü, yurtiçinde açıklanan ve beklentilerden daha kötü gelen verilere rağmen, İMKB-100 Endeksinde yükseliş devam etti. Açıklanan 2012-3.çeyrek dönemi büyüme verisi %2.6 olan ortalama piyasa beklentisinin altında kalarak %1.6 seviyesinde açıklanırken, bu rakkam, 2009-3.çeyrek toparlanma sürecinden beri kaydedilen en yavaş büyüme rakamı oldu. Aynı şekilde Ekim ayı Sanayi üretim endeksi de beklentilerin oldukça altında açıklandı ve yıllık bazda %5.7 ile son 3 yılın en belirgin düşüşünü kaydetti. Ara malları ve sermaye malları kalemlerindeki %7.0'yi aşan azalışlar, yatırım talebindeki yavaşlamayı ve zayıflığı yansıttı. Açıklanan verilerin TCMB' nin faiz indirim konusunda elini güçlendireceği beklentisi ile gösterge tahvilin faizi 2 baz puan gevşeyerek %5.75 seviyesine geriledi. Euro/Dolar paritesi 1.30 seviyesinin hemen altında, 1.2950 lerde işlem görüyor. Serbest piyasada Dolar 1.7890, Euro ise 2.3150 seviyelerinde. Brent Petrol ise geçtiğimiz hafta 112 Doların üzerine sert bir sıçrama yapmasının hemen ardından 107.80 Dolar seviyesinde bulunuyor. Altının Ons fiyatı ise 1.709 Dolar seviyelerinden işlem görüyor.

Dünya borsalarına bakacak olursak, ABD' deki "mali uçurum" sürecine ilişkin gelişmeler ve İtalya' da Başbakan Mario Monti' nin istifa kararının ülkede yarattığı siyasi belirsizlik izleniyor. Bu arada İtalya' da Berlusconi tekrar aday olacağını açıkladı. Borsalar Pazartesi günü Avrupa' da yatay, ABD' de ise %0.29 ile sınırlı yükseliş kaydederken, bankacılık sektörü hisselerindeki satış baskısı dikkat çekti. Avrupa' da bir ara %3.8'e ulaşan bankacılık endeksindeki kayıplar gün sonunda %2.0'ye gerilerken, ABD' de ise gün içinde %0.77 olan değer kaybı gün sonunda yataya döndü. Euro/Dolar paritesi üzerinde hafta sonundan itibaren etkili olan İtalya' daki siyasi belirsizlik dün İtalya Başbakanı Monti' nin ilkbaharda yapılması beklenen seçimler öncesinde bir boşluk yaşanması tehlikesi bulunmadığı yönündeki açıklaması ile bir miktar yatıştı. Ayrıca Fed' in dün başlayan ve iki gün sürecek toplantısında daha fazla parasal destek sağlayacağı yönündeki beklenti doları baskı altına aldı. Bu sayede Euro/Dolar paritesi 1.2882 seviyesinden toparlanarak 1.2950 seviyesine yükseldi.