İMKB 2012’de açık ara şampiyon

Cihat Kaymas Ekonomist | 02 Ocak 2013 | Güncel

SON üç haftadır, her hafta daha fazla sayıda günü ekside tamamlayan ve yorulma işaretleri veren İMKB-100 Endeksi, geçtiğimiz hafta ise beş işlem gününün tamamında hafif çaplı yükselişler kaydetti. Toplamda %2.47 değer kazanan Endeks, 78.579 puandan kapandı ve 5. haftayı da üst üste yükselişle tamamlamayı başardı. Diğer yandan endeksin 78.000 direncini aşmasına rağmen işlem hacmi, yatırımcıların yükselişe arzu edilen ölçüde katılmaması nedeniyle oldukça düşük kaldı. Haftanın en düşük işlem hacmi, yurtdışı piyasaların yarım gün açık olduğu Pazartesi günü kaydedilirken, ikinci en düşük işlem hacmi ise endeksin 78.000 direncinin üzerinde peş peşe ikinci gün kapanışını yaptığı haftanın son günü kaydedildi. Dolayısıyla endeksin işlem hacminin gerek 78.000 direncinin üzerinde zayıflaması gerekse haftalık bazda %30 oranında gerilemesi nedeniyle halen dengenin boğalar lehine güçlü bir şekilde bozulduğunu söylemekte zorlanıyorum. Eski yılın son günü 370 puan değer kaybeden İMKB-100 Endeksi 78.208 puandan kapandı. İşlem hacmi ise 1.555.-Milyon TL olarak gerçekleşti.

 Öte yandan yılbaşından itibaren açık ara dünyanın en çok kazandıran borsası olan İMKB' nin yılın son haftasında da bu performansını koruması ve geçtiğimiz hafta Şanghay borsasından sonra Dolar bazında en yüksek haftalık getiriyi sağlamış olması dikkat çekti. Yerel para birimi bazında %4.5 ile en yüksek haftalık getiriyi sağlayan Japon borsası ise Yen' in Dolar karşısında %2.0 değer kaybetmesi nedeniyle Dolar bazlı getiride Şanghay ve İMKB' nin gerisinde kaldı. Türkiye ile aynı ligde değerlendirilen Rusya, Brezilya ve Güney Afrika gibi ülkelerin para birimleri, geçtiğimiz hafta Dolara karşı ortalama %1.5 değer kazanırken, TL' nin değer artışı ise %0.4 ile sınırlı kaldı. Döviz sepeti ise 2.08 seviyesinin üzerindeki seyrini yatay kalarak korudu. Yurtdışı piyasalarda ABD bütçe görüşmelerindeki tıkanıklık nedeniyle Avrupa ve ABD borsaları geçtiğimiz haftayı %0.59 ve %1.92 oranında değer kaybederek tamamlarken, Asya borsaları parasal genişleme beklentileri desteğinde %2.3 değer kazandı. Avrupa ve ABD borsalarında 5 haftalık yükselişler sona ererken, Asya piyasaları 6. haftayı da değer kazanarak tamamladı. İtalya' daki tahvil ihalelerinde borçlanma maliyetleri yükseldi.

 ABD Kongre üyeleri mali uçuruma ilişkin bir çözüm için son dakika uzlaşması aramaya devam ediyorlar. Bu kapsamda yılın son günü yeniden toplanan Senato' da sağlanacak olası bir anlaşmanın yürürlüğe girebilmesi için Temsilciler Meclisi' nden de geçmesi gerekiyor. ABD' de bütçe görüşmelerinin ardından en geç Şubat ayına kadar Hazine' nin borçlanma tavanının yükseltilmesine ilişkin Kongre onayı gerekiyor. Ayrıca Hükümete ek finansman imkânı sağlayan geçici kanunun yürürlük tarihi Mart ayında doluyor ve hükümet işlerinin toptan durmaması için Mart sonunda yeni bir Kongre onayı daha gerekiyor.

 Bu açıklamalarla yeni yılın tüm yatıtımcılar için bol kazanç, sağlık, huzur ve mutluluk getirmesini diliyorum.