Yükseliş bitti mi?

Cihat Kaymas Ekonomist | 25 Ocak 2013 | Güncel

İMKB-100 Endeksi, 10. yükseliş haftasının ilk gününü de yüzde 0.33 oranında değer kazanarak tamamlamayı bir kez daha başardı. ABD piyasalarının kapalı olduğu ve açıklanacak önemli bir ekonomik verinin olmadığı günde genel olarak yatay bir seyir izleyen Endeksin işlem hacmi 3 milyar liranın üzerinde olan haftalık ortalamasının yüzde 20 altında 2 milyar 700 milyon lira seviyesinde gerçekleşti. İMKB-100 Endeksi 85.297 seviyesinden açıldığı haftanın ilk gününü 85.281 puandan kapatırken, VOB-30 Endeks kontratı da 107.100 seviyesinden başladığı günü 107.200 seviyesinden tamamladı. Piyasalara teknik olarak bakacak olursak oluşan formasyonlar alıcılar ve satıcılar arasında bir dengenin kurulmaya başladığını gösteriyor. Dün ilk seansta biraz soluklanan İMKB-100 Endeksi 402 puan azalarak, 84.879 seviyesinden kapandı.

Yurt dışında sonuçları merakla beklenen Japonya Merkez Bankasının (BOJ) toplantısında yüzde 1.0 olan enflasyon hedefi yüzde 2'ye yükseltildi ve açık uçlu bir varlık alım programı açıklandı. BOJ' un açıklamalarının ardından Nikkei Endeksi geçtiğimiz hafta yaşadığı oynaklığın bir benzerini sergiledi. Karar sonrası önce yükselen Nikkei Endeksi sonra kazanımlarının tamamını hızla geri verdi ve artı yüzde 1.04 ile eksi yüzde 1.23  aralığında işlem gördü.  Asya' da diğer borsalarda ise karışık bir görünüm mevcuttu. Avrupa borsalarının ise güne küçük çaplı düşüşler ile başladığı gözlemlendi. Gösterge tahvilin faizinin dün 3 baz puan gerileyerek yüzde 5.93 seviyesinden kapanmasının ardından, tezgâhüstü piyasada yüzde 5.91- yüzde 5.95 seviyesinden işlemler geçti. 

Dün yurtiçinde piyasalar üzerinde belirleyici olması beklenen T.C. Merkez Bankası' nın toplantısı önem taşıyordu. (Ben yazımı hazırlarken henüz yapılmamıştı) Toplantıda faiz koridorunun alt ve üst bandında genel olarak bir indirim olmasını beklemiyorum. Ancak piyasa beklentisinin dışında bir indirim olması halinde TL' nin bir miktar değer kaybedeceğini ve dolar kurunun da yükseleceğini söyleyebilirim. Hatırlanacağı üzere, T.C. Merkez Bankası 2012 yılının son PPK toplantısında politika faizinde 25 baz puanlık sınırlı bir indirime giderek faiz oranını 5.50 seviyesine çekmişti. Buna parelel olarak T.C. Merkez Bankası' nın gecelik vadede Borç verme oranı yüzde 9, borç aldığı oranı da yüzde 5 seviyesinde. Daha önceki T.C. Merkez Bankası söylemlerine bakarsak, kurda değerlenme baskısı oluştuğu durumda, sermaye akımlarının hızlanmasıyla (bunun kredi büyümesine etkisi de olacak) politika tepkisi olarak kısa vadeli faizlerin düşük tutulması, karşılığında makro ihtiyati tedbirlerin arttırılması yönünde bir formül geliştirdiğini hatılatmak istiyorum. Son PPK toplantısında verilen mesaj da, gerekirse koridorun paremetrelerinin sınırlı bir ayarlamanın finansal istikrarın gözetilmesi anlamında yapılabileceğiydi. Burada, özellikle kurun sepet değerinin 2.05' in altına inip inmeyeceğini takip etmek gerektiği sonucu çıkarılmaktaydı. Bugün itibariyle sepet 2.05 sınır seviyesinin üzerinde.  Serbest piyasada Dolar/TL kuru 1.7630, Euro/TL kuru 2.3465 seviyesinde. Brent petrolü fiyatı 111.60 Dolardan, Altının ons fiyatı ise, 1.693 Dolardan gerçekleşti.