Enflasyon raporu açıklandı

Cihat Kaymas Ekonomist | 30 Ocak 2013 | Güncel

PİYASALARIN gözü, dün Merkez Bankası'nın açıkladığı Enflasyon Raporu' nda oldu. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, cari açığın daha az tartışılan bir konu olacağını ve bundan sonra odağın enflasyon üzerinde olacağını söyledi. 2013 sonu için enflasyon tahmininin orta noktasının yüzde 5.3 seviyesinde durduğuna dikkat çeken Başçı, 24 ay sonrasının enflasyon beklentilerinin ise, yüzde 6'nın altına ineceğini söyledi. Dün açıklanan yılın ilk Enflasyon Raporu' nun ardından konuşan Başçı, yılsonunda Cari açığın ile GSYH oranını yüzde 5' e indirmenin mümkün olabileceğini ifade etti. Ayrıca Başçı, bu ay atılan zorunlu karşılık adımlarının yeterli göründüğüne dikkat çekti. Kredilerde sürdürülebilir büyüme hızından uzak olunmadığını da kaydeden Başçı, petrol fiyatları varsayımının ise, 107 dolardan ortalama 108 dolara revize edildiğini söyledi. Konuşmasında Bankacılık sektörüne de değinen Başçı, "Bankaların sermaye yeterlilik oranları Türkiye' de son derece yüksek" dedi. Bu arada, Cari açığın kur riskini tehdit eden en önemli etkenlerden biri olduğu gözden kaçırılmamalı.

İMKB-100 Endeksi 9 haftalık aralıksız yükselişinin ve 10 gün üst üste soluksuz değer artışının ardından son iki işlem gününde gelen sert kâr satışları ile yurtdışı piyasalardan belirgin ölçüde negatif ayrışıyor. Cuma günü global piyasaların haftanın en olumlu gününü yaşadığı günde %1.95 değer kaybeden İMKB-100 Endeksi, haftanın ilk gününde yurtdışı piyasalardaki yatay görünüm seyretmesine karşın %4.23 düştü. Bu düşüş son iki haftalık yükselişin tamamının son iki işlem gününde tümüyle geri verilmesine sebep oldu. İMKB-100 Endeksi Haftanın ikinci günü birinci seansta 135 puan artarak 81.301 seviyesinden kapandı.

Bankacılık sektörü hisseleri geçtiğimiz haftayı %1.27 ekside tamamlamasının ardından Pazartesi günü %5.62 oranında sert düştü ve iki hafta önce kapandığı noktaya geri döndü. Bankacılık Endeksi aynı zamanda 2010 yılı zirvesinin geçtiği 167.500-170.000 bölgesine de geri dönmüş oldu. Hatırlanacağı üzere iki hafta önce 170.000 seviyesini gören ve 167.200 seviyesinden kapanan Bankacılık Endeksi, sonraki hafta ise %8.00 oranında sıçrayarak söz konusu tarihi zirvesini aşmıştı. İlerleyen hafta ortasına kadar %3.0 daha yükselen Bankacılık Endeksi, aynı haftanın ortasında itibaren ise son üç işlem gününde %10 oranında düştü. Teknik açıdan bakıldığında Bankacılık Endeksinin kısa vadede 167.500-170.000 bölgesi etrafında taban oluşturma olasılığı görünüyor.

Moody' s tarafından Pazartesi günü düzenlenen Türkiye konulu telekonferansın ardından kısa vadede bir not artışı gelmeyeceği algılamasının oluşması, hisse senetleri cephesinde sert satışları tetiklerken, döviz sepeti de 2.07' li seviyelerden 2.08' e yükseldi. Ancak gösterge tahvilin faizinde herhangi bir tepki gözlenmedi. Kredi derecelendirme kuruluşu Moody' s, Türkiye' nin dış kırılganlık yaratan cari açığı yapısal olarak düşürmesi ve döviz rezervlerini artırması halinde kredi notunu artırmayı değerlendirebileceğini açıkladı. Raporda ayrıca, dış sermaye akışlarının ani durması ve bu durumun devam etmesi halinde kredi notu üzerinde aşağı yönlü baskı oluşabileceği ancak bu durumun olası görülmediği ifade edildi. Türkiye' deki tasarruf oranlarının benzer kredi notundaki ülkelere göre daha zayıf olduğu belirtildi. Moody' s Türkiye' nin kredi notunu, yatırım yapılabilir seviyenin bir kademe altı olan Ba1' de, görünümü ise pozitifte tutuyor.