Kur savaşları

Cihat Kaymas Ekonomist | 13 Şubat 2013 | Güncel

HAFTANIN ilk günü, endeks ağırlığı yüksek AKBNK ve GARAN hisselerinde yaşanan satış baskısı nedeniyle tedirgin başlayan İMKB-100 Endeksi, ilk seansta endeksi oluşturan hisselerin %60' ı değer kazanmasına rağmen artıya geçemedi. İkinci seansta toparlanmanın başladığı sırada meydana gelen Türkiye ile Suriye sınırındaki patlama ise satışların hızlanmasına neden oldu ve Endeks 1.82 değer kaybederek günün en düşüğü olan 77.255 puandan kapandı. Bankacılık hisseleri %2.33, sanayi hisseleri ise %0.77 düştü. Böylece 24 Ocak tarihinde 86.787 tarihi zirvesinden itibaren 9.534 puan kaybeden endeksin düşüşü %11'e ulaştı. Haftanın ikinci günü birinci seansında ise, tepki alımları ile birlikte 450 puan artan İMKB-100 Endeksi 77.736 seviyesinden kapandı. Pazartesi günü yaşanan patlamanın ardından kur ve faiz tarafında da etkilenme olduğu gözlendi. Gösterge bono 4 baz puan yükseldi, döviz sepeti %0.46 değer kazanarak 2.078 oldu. Ayrıca Pazartesi günü açıklanan bankacılık sektörü kredilerinin, 1 Şubat itibarıyla 812.2 milyar lira ile yıl bazında %19.2 artış göstermesi ve tüketici kredilerinde hızlanmanın devam etmesi, 19 Şubat tarihinde yapılacak PPK toplantısından zorunlu karşılıklara artış gelmesi beklentisini destekledi.

Yurtdışında Asya' da dün çok sayıda piyasanın kapalı olduğu haftanın ilk gününde, Avrupa borsaları ortalama %0.20, altı haftadır aralıksız yükselen ABD borsaları ise %0.07 oranında geriledi. FED Başkan Yardımcısı Janet Yellen, işsizlikte %6.5, enflasyonda ise %2.5 seviyelerinin bir eşik olduğunu ancak bu seviyelere ulaşılmasının parasal genişlemenin sona ereceği anlamına gelmeyeceğini söyledi. Euro/Dolar paritesi %0.5' e yakın yükselerek 1.3428 seviyesini test ettti.  Salı günü ise Parite 1.3405 seviyesinden işlem gördü. Serbest piyasada Dolar/TL. paritesi 1.7750, Euro/TL paritesi ise 2.3785 seviyelerindeydi. Altının onsu 1.644 Dolardan, Brent Petrol ise 118.15 Dolardan işlem gördü. Piyasalarda kur savaşları tartışmaları hız kesmeden devam ediyor. Pazartesi günü AB Maliye bakanları toplantısında gündem kur savaşları oldu. Fransa Maliye Bakanı tarafından yapılan ilk açıklamada piyasaların moduna göre kurun belirlenmesinin doğru olmadığı ve bu konuda bir strateji çizilmesi gerektiği belirtildi. Konuya yanıt yine Almanya' dan geldi. Almanya Merkez Bankası Başkanı Wiedmann da yaptığı açıklamada Euronun ciddi değerli olduğunu düşündüğünü belirtti. Ancak Wiedmann, Euroyu zayıflatmak için harekete geçmenin enflasyonu artıracağını da belirtmeden geçemedi. Konuya dair yapılan açıklamalarda Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, hükümetin Euro ve diğer para birimlerinin manipüle edilmemesi gerektiği yönündeki duruşunu tekrarladı. Pazartesi günü başlayan Maliye bakanları toplantısında Eurogroup Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem Güney Kıbrıs' a bir kurtarma yardımı verilmesi konusundaki tüm faktörlerin değerlendirilmeye devam edildiğini, Güney Kıbrıs' ın borç yükünün azaltılması, finans sektörünün küçültülmesi için hiçbir seçeneğin masadan kalkmadığını söyledi.

ABD tarafında bu sabaha karşı Obama' nın yapacağı açıklamalar takip edilecek. ABD Başkanı Barack Obama' nın yapmayı planladığı ulusa sesleniş konuşmasında ABD ile Avrupa Birliği arasında geniş kapsamlı ticaret ve yatırım görüşmelerinin başlatılması çağrısında bulunması ve ABD-AB ticaret görüşmelerine siyasi desteğini ortaya koyması bekleniyor. ABD Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Janet Yellen, Fed' in, işsizlik ve istihdam hedeflerine ulaşarak, tahvil alımlarını sonlandırmasının ardından dahi, teşviği korumak adına faizleri sıfıra yakın düzeylerde tutabileceğini söyledi.