S&P erken davrandı İtalya’yı düşürdü

Cihat Kaymas Ekonomist | 23 Eylül 2011 | Güncel

Piyasaların gözü yurtdışında Yunanistan ve FED toplantısında, içeride ise TCMB Para Politikası Kurulu'nun faiz kararında oldu.

Moody's' in İtalya'nın kredi notunu düşürmesi beklenirken, Standart&Poor's (S&P) yine erken davrandı ve İtalya'nın kredi notunu bir kademe indirerek, A/A-1'e düşürdü. S&P yaptığı açıklamada, not indirimine neden olarak zayıf ekonomik büyüme görünümünü ve beklenenden daha yüksek olan kamu borç seviyesini işaret etti. Böylece, S&P'nin İtalya'ya verdiği kredi notu, Fitch ve Moody's'teki ülke notunun altına inmiş oldu. Bu ekonomik durum devam ederse, ülke bankalarının notlarının da düşürülmesi kaçınılmaz olacak. S&P, İtalya'nın görünümünün negatif olmaya devam ettiğini ifade etti. Bu haberin ardından piyasalar olumsuz etkilenerek eksi seviyelerde işlem görmeye başladı.

Bu arada, en az İtalya'nın kredi notunun düsürülmesi kadar piyasalara olumsuz etki edebilecek haberlerin bir diğeri de, Avrupa bankalarına olan güvenin azalması yatıyor. Çin'in iki büyük kamu bankasının bazı Avrupa bankaları ile swap işlemlerini durdurması bankacılık sektörü üzerinde baskı yarattı.

Geçen hafta, Avrupa Merkez Bankası'nın, ABD, İngiltere, İsviçre ve Japon Merkez Bankaları ile koordineli olarak piyasalara dolar likiditesi vereceğini açıklaması piyasalara moral vermişti. Haftabaşı yaşanan borsalardaki satışlar, Salı günü başlayan ve bugün sonuçlanacak FED toplantısında olumlu ve piyasaları rahatlatacak kararların alınması ile etkisini biraz olsun azaltacaktır. Bernanke'nin yapacağı konuşma önemli. Bu toplantıda üçüncü parasal genişlemeye ilişkin beklentiler korunurken, FED'in uzun vadeli faizleri düşürmek için bono alımına gidebileceği açıklanabilir.

İçeride PPK'nın yapacağı toplantı takip edildi. Merkez Bankası piyasa beklentisine paralel olarak yüzde 5.75 olan politika faiz oranında sabit tuttu. Bu kararla, iç talebin yavaşlayacağı ve cari açığın yavaş yavaş daralacağı öngörüldü ve piyaslara, korkmayın gerekli likiditeyi vereceğiz ve Türk lirasının daha fazla değer kaybına engel olacağız mesajı verildi. Yılsonuna kadar döviz ve TL zorunlu karşılık oranlarında da bir değişiklik olmasını beklemiyorum.

Altında fiyatlar gevşemeye devam ediyor, Altının onsu 1820 dolardan işlem görüyor. Petrol da geriliyor, ABD ham petrolü 86.5, Brent petrol 111.1 dolardan işlem görüyor. EURO-Dolar paritesi ise 1.37 seviyelerinden işlem görüyor

İMKB-100 endeksi, haftanın ilk gününde, 1.000 puana yakın dalgalanmasına rağmen yatay kapattı ve ortalama yüzde 1.5-yüzde 2 arasında değer kaybeden yurt dışı piyasalarından ayrışarak güçlü kaldı. Salı günü birinci seansta ise, 203 puan artarak 58 bin 136 seviyesinden kapattı. Geçen haftaki yazımda İMKB-100 endeksinin tekrar 58 bin seviyelerine kadar yükseleceğini belirtmiştim.