Babacan ortamı rahatlattı

Cihat Kaymas Ekonomist | 06 Mart 2013 | Güncel

İMKB-100 Endeksi geçtiğimiz hafta başlayan yurtdışı piyasalara göre pozitif yöndeki sert ayrışmasını, yeni haftanın ilk gününde de sürdürdü. Günü yüzde 0.93 oranında yükselerek tamamlayan İMKB' ye karşın Asya' da Japonya dışında kalan borsalar yüzde 1.4, Avrupa borsaları ise yüzde 0.14 değer kaybetti. ABD borsaları ise günün ikinci yarısından sonra gelen alımlarla yüzde 0.46 yükseldi. Babacan' ın, Rekabet Kurumunun (RK) bankalara yönelik yürüttüğü soruşturmada verilecek cezanın adil ve ölçülü olacağını düşündüklerini söylemesi bankacılık sektörü hisselerini olumlu etkiledi. Bu arada belirtmek istiyorum ki, Rekabet Kurulu' nun söz konusu kararı 13 Mart tarihine kadar vermesi gerekiyor.

Diğer yandan Pazartesi günü Şubat ayı enflasyon rakamının beklentilerin hafif altında gelmesine rağmen gösterge tahvilin faizi 2 baz puan yükselişle yüzde 5.77'den kapandı. Döviz sepetinin gün içinde 2.0767 seviyesine kadar yükselmesine bağlı olarak ise, dolar kuru bir ara 1.8056 seviyesini gördü. Dün Euro/Dolar paritesinin 1.3070' li seviyelere yeniden yükselmesi ve döviz sepetinin de hafif gerilemesi nedeniyle dolar kurunun 1.8000 seviyesinin altına 1.7965' e gerilediğini gördük.

Yurtdışında ise dün Çin' de gayrimenkul sektörüne yönelik sıkılaştırma tedbirlerinin alınacağı beklentisi, Avrupa' nın en büyük bankası HSBC' nin beklentilerin altında kâr açıklaması ve İtalya' da devam eden seçim belirsizliği Asya ve Avrupa borsalarında satış baskısı oluşturmaya devam etti. Yurtdışı piyasalardan bağımsız olarak son altı işlem gününde soluksuz yükselen ve yüzde 6.2 değer kazanan İMKB' nin başta Avrupa borsaları olmak üzere yurtdışı piyasalar ile arasındaki makas yaklaşık yüzde 7-8 oranında açıldı. Ocak ayından Şubat ayına beş haftalık aralıksız düşüşü esnasında 86.787'den 75.667 seviyesine 11.120 puan kaybeden Endeks, son altı işlem gününde ise 4.945 puan kazandı. Özellikle geçtiğimiz haftaki sert yükselişi ile son iki haftalık düşüşünü tek bir hafta içinde yutan Endeksin, son üç haftalık kaybını telafi edebilmesi için ise 81.200 seviyesini aşması gerekiyor.

Fed Başkan Yardımcısı Janet Yellen yaptığı açıklamada, ekonominin gerçek potansiyelinin çok gerisinde olması nedeniyle uygulanan parasal destek politikalarının gerekli olduğunu söyledi ve ekonomideki sıkıntıların uzun sürmesinin tehlikelerine dikkat çekti. ABD' de bütçe kesintilerinin büyüme dinamiklerini negatif etkilemeden önce taraflar arasında bir uzlaşmaya varılacağı tahmin ediliyor. Ancak yakın zamanda bir çözüm sağlanamaması durumunda tarihi en yüksek seviyelerine ulaşan ABD borsalarında kar satışları gözlenebilir. Çin' de geçtiğimiz hafta beklentilerin altında kalan imalat sektörü PMI verisinin ardından bugün açıklanan hizmetler sektörü PMI verisi de dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde toparlanmanın halen yavaş olduğunu ortaya koydu. Ancak Pazartesi günü sert satışların ardından Asya borsaları ortalama yüzde 0.50-1.0 arasında artıda seyretti. Dün birinci seansta İMKB-100 Endeksi 515 puan artarak 81.127 seviyesinden kapandı. Petrolde düşüş devam ediyor, Brent Petrol 110.77 Dolardan, Altının Ons fiyatı ise 1.580 Dolardan işlem görürken, Serbest piyasada Dolar 1.7960, Euro ise, 2.3450 seviyelerindeydi.