BANKALARA VERİLEN CEZA AÇIKLANDI...

Cihat Kaymas Ekonomist | 14 Mart 2013 | Güncel

Genel olarak risk iştahının yüksek olduğu bir haftayı geride bıraktık ve yeni haftaya yurt içinde Rekabet Kurumunun bankalara verdiği 1.1 milyar TL'lik ceza haberi ile başladık. Söz konusu ceza rakamının piyasa beklentilerinin üzerinde olması nedeniyle Cuma günü haber öncesinde %2.94 yükselen bankacılık sektörü hisselerini negatif etkileyeceğini tahmin ediliyordu. Türkiye Bankalar Birliği tarafından yapılan açıklamada alınan ceza kararının, bankalarda üzüntü, şaşkınlık ve hayal kırıklığı ile karşılandığı; gerçekleri yansıtmadığı ve adaletsiz olduğu bildirildi. İMKB' de bankacılık sektörü hisseleri, açıklanan toplam 1.1 Milyar TL'lik Rekabet Kurumu cezalarına rağmen %0.16 oranında primli olmaya devam etti. Ayrıca hangi bankaya ne kadar ceza verildiğini açıklama gereğini duymuyorum. Bankacılık Endeksinin Cuma günü hızla geçtiği 170.000 direncinin ne ölçüde destek işlevi göreceğini takip etmeye devam edeceğiz.

Hafta başında Yurtdışı piyasalardaki negatif seyre ters yönde hareket ederek öğleden önce artıya geçen Endeks, öğleden sonra Avrupa borsalarındaki toparlanmaya ters yönde hareket ederek eksiye geçti. Dün, ilk seansta ise  474 puan artan İMKB-100 Endeksi 83.593 puandan kapandı. Avrupa borsaları İtalya' nın Fitch tarafından kredi notunun bir basamak düşürülmesinin negatif etkisinde yatay kapanırken, ABD borsaları %0.31 yükseldi. Dow Endeksi yeni bir rekor daha kırarken, yükselişini üst üste yedinci güne taşıyan SP500 Endeksinin tarihi zirvesine ise %0.32 oranında mesafe kaldı. Korku göstergesi olarak anılan VIX Endeksi ise 11.56 ile 2007 başından itibaren en düşük seviyeye geriledi. Dün ayrıca İtalya' nın kredi notunun indirilmesinden sonraki ilk tahvil ihalesi yakından takip edildi.

Petrolde düşüş devam ediyor, geçtiğimiz hafta 110 Doların üzerinde tutunmaya çalışan Brent Petrol 109.77 Dolardan, Altının Ons fiyatı ise 1.583 Dolardan işlem görürken, serbest piyasada Dolar 1.8050, Euro ise 2.3485 seviyelerindeydi.