Eurogroup Başkanı bunu yaparsa

Cihat Kaymas Ekonomist | 27 Mart 2013 | Güncel

İMKB-100 Endeksi, haftanın ilk günü yüzde 0.86 yükselen sanayi sektörü hisseleri desteğinde yüzde 0.38 değer kazanarak 82.765 seviyesinden kapandı. Bankacılık endeksi ise, yüzde 0.20 oranında geriledi. Gün içinde en yüksek 83.196 seviyesine kadar yükselen endeks, öğleden sonra yurtdışı piyasalarda yaşanan sert geri çekilmelerin baskısı altında kaldı. Bankacılık endeksi ikinci seansta yüzde 0.97 gerilerken, Sanayi Endeksi yüzde 0.27 oranında da olsa yükselmeyi başardı. Bankacılık endeksinin değer kaybında gösterge tahvil faizinin geçtiğimiz haftadan itibaren yükseliş eğiliminde olması da etkiliydi. Dün birinci seansta ise, İMKB-100 Endeksi 309 puan yükselerek 83.075 puandan kapandı. Endeks 11 Mart tarihindeki 83.932 tepesinden itibaren aşağıda 82.000-82.500, yukarıda ise 83.500-84.000 seviyeleri arasında son iki haftadır sıkışıyor. Kararsız ve yönsüz bir görünüm sergilemesine rağmen endeksin aşağıda 82.000-82.500 destek bölgesini ısrarla koruyor olması ve bankacılık endeksinin de, 170.000 desteğinin hemen altında tutunuyor olması, şu aşamada olumlu görünüyor. Bu nedenle söz konusu destek seviyeleri korunduğu sürece yaşanan sınırlı geri çekilmeler kâr satışı olarak yorumlanabilir. Diğer yandan geçtiğimiz pazartesi günü üzerinde kapandığı ancak devamını getiremediği 83.000 seviyesini aşmakta başarılı olamayan endeksin bu seviyeleri yakından takip edilecektir.

Yurt dışında Hollanda Maliye Bakanı ve Eurogroup Başkanı Jeroen Dijsselbloem'in G.Kıbrıs bankaları için bulunan çözümün ileride diğer zora giren bankalar için de bir model olarak kullanılabileceğini açıklaması, piyasaları altüst etti. Dijsselbloem, daha sonra makroekonomik düzenleme programlarının söz konusu ülkedeki duruma özel olduğunu ve model oluşturmadığını açıklayarak önceki sözlerini düzeltmeye çalıştı ancak, küresel piyasalarda sert satışlara neden oldu. Bu gelişmelerle Euro/Dolar paritesi yüzde 1.1 düştü, ABD ve Avrupa borsaları sırasıyla yüzde 0.34 ve yüzde 0.49 oranında değer kaybetti. İtalya ve İspanya borsalarındaki kayıp ise yüzde 2.0'nin üzerinde gerçekleşti. Dijsselbloem, zor durumdaki bankaların kurtarılmasına ihtiyaç duyulduğunda euro bölgesi yetkililerinin, bankanın hissedarları, tahvil sahipleri ve güvencesi bulunmayan mevduat sahiplerinin yapacakları katkılara başvuracaklarını söyledi. Euro/Dolar paritesi bu haberlerle oldukça sert dalgalandı. G.Kıbrıs-Troyka arasında varılan "Geçici Anlaşma" haberinin ardından bir ara 1.3050'ye kadar yükselen Euro/Dolar paritesi, 1.2830'lara kadar düştü.

İçeride gündem Merkez Bankası. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu faiz kararı olacak. (Ben yazımı hazırlarken henüz açıklama gelmemişti). Merkez' in politika faizinde ve genel olarak faiz koridorunda değişime gitmesi beklenmiyor ancak, zorunlu karşılıklarda artırıma gideceği tahmin ediliyor.Kredilerdeki artışı dizginlemek amacıyla son üç aydır arka arkaya zorunlu karşılıklarda artışa giden Merkez Bankası' nın dördüncü ayda karşılıklarda artışa gitmesine kesin gözüyle bakılıyor.