ARTIK BIST’ E BEKLİYORUZ...

Cihat Kaymas Ekonomist | 10 Nisan 2013 | Güncel

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası' nın (İMKB), unvanının Borsa İstanbul A.Ş. olarak değişmesi nedeniyle, hali hazırda hesaplanmakta olan Pay Piyasası ve Borçlanma Araçları Piyasası Endekslerinin adlarında yer alan 'İMKB' kısaltması artık 'BIST' olarak değiştiriliyor. Borsa İstanbul' dan yapılan açıklamaya göre, Borsa' nın Endeks kısaltmaları 'BIST' olarak belirlendi. Borsa İstanbul adından esinlenilerek oluşturulan 'BIST' kısaltması, uluslararası marka olduğu dikkate alınarak yazılı formda 'İ' harfinin noktası olmaksızın kullanılacak. Kısaltma 'BİST' okunacak. Değişiklikle, örnek olarak İMKB 100 Endeksi, artık 'BIST 100' adını almış olacak. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan yaptığı açıklamada, Borsa İstanbul Esas Sözleşmesi' nin 3 Nisan'da tescil edildiğini belirterek, tescil ile İMKB ve İstanbul Altın Borsası' nın (İAB) tüzel kişiliklerinin sona erdiğini vurguladı. 5 Nisan artık alınan kararla değil 'BIST' ın kuruluş tarihi olarak anılacak.

BIST-100 Endeksi geçtiğimiz haftayı %4.46 düşerek dünyanın en çok kaybettirenleri arasında tamamlamasının ardından, yeni haftaya %1.55 yükselerek en çok kazandıranlardan olarak başladı. Bankacılık sektörü hisseleri, geçtiğimiz hafta gösterge tahvilin faizinin 25 baz puan gerilemesine rağmen, %5.9 değer kaybetmişti. Pazartesi günü 24 baz puan daha gerileyen gösterge tahvilin faizine kayıtsız kalamayarak %2.42 yükselerek tepki verdi. Haftanın ikinci günü birinci seansta ise hafif düşüş yaşayan BIST-100 Endeksi  39 puan azaldı ve 83.307 seviyesinden kapandı.

Euro/Dolar paritesi 1.30 seviyesindeyken, Brent Petrol gerilemeye devam etti ve 104.95 Dolardan işlem gördü. Altının Ons fiyatı ise 1.575 Dolar seviyesindeydi. Serbest piyasada Dolar/TL. 1.7870, Euro/TL. 2.3265 seviyesinden işlem gördü