ALTIN DEĞER KAYBEDİYOR...

Cihat Kaymas Ekonomist | 18 Nisan 2013 | Güncel

BIST-100 Endeksi, geçtiğimiz hafta %3.7 değer kazandı ve haftanın en yükseği olan 84.581 seviyesinden kapandı. Bir önceki hafta %5.7 ile dünyanın en çok kaybettirenleri arasında yer alan BIST, geçtiğimiz hafta ise en çok kazandıranlar arasındaydı. Bir önceki hafta daha önce iki hafta boyunca sıkıştığı ve sonrasında yukarı yönde kurtulduğu 82.000-84.000 işlem bandına tekrar geri dönen Endeks, geçtiğimiz hafta ise Moody' s raporunun desteğinde yeniden bu işlem bandından yukarı yönde kurtulmaya çalıştı.

Yurtdışında Euro/Dolar paritesi son iki haftadır olduğu gibi geçtiğimiz hafta da yükselişine devam etti ve 1.2999 seviyesinden başladığı haftayı 1.3110 seviyesinden tamamladı. ABD ve Avrupa borsaları sırasıyla %2.3 ve %1.86 değer kazanırken, İspanya ve İtalya gibi Avrupa'nın çevre ülke borsalarındaki değer artışları ortalama %3.2 oldu. Gelişmekte olan ülke borsaları ise %0.56 yükseldi.

Emtia tarafında ise, Altın fiyatlarının haftanın son gününde %5.0 değer kaybederek 1.500 desteğini de kırması ve 12 yıl sonra ilk kez teknik açıdan ayı piyasasına girmesi dikkat çekti. Gerek uluslararası yatırım bankalarının yılsonu Altın tahminlerini aşağı yönde revize etmeleri, gerekse Güney Kıbrıs' ın rezervlerinden 400 Milyon Dolarlık altın satacağı haberleri Altının sert düşüşünde etkili oldu. Haftanın ilk gününde, Altının %4.0 daha düşerek 1.440 dolara gerilediği, dün de, 1.321 seviyelerini test ettiğini gördük. Benzer şekilde Petrol de önceki hafta %4.9 düşmesinin ardından geçtiğimiz hafta %1.4 daha düşerek 103 doların altına geriledi ve dün de, 100.20 dolardan işlem gördü.

Altın ve Petrol fiyatlarının sert değer kaybında, Çin' den gelen büyüme ve sanayi üretim verilerinin beklentilerin altında kalması etkili oluyor. Çin' de açıklanan zayıf ekonomik veriler, Japonya ve Çin borsalarında yaklaşık %1.0 değer kayıplarına neden olurken, diğer Asya borsalarında karışık bir seyir var.

Emtia fiyatlarındaki sert değer kayıpları, emtia ihracatçısı gelişmekte olan ülkeleri negatif etkilerken, Türkiye gibi emtia ithalatçısı olan ülkeleri pozitif etkileyebiliyor. Bu nedenle Endeksin yatay sürmesi ve olası kâr satışlarını 84.000 seviyesinin üzerinde karşılamaya çalışacağını tahmin ediyorum.

Dün yurtiçinde açıklanan TCMB' nin Para Politikası Kurulu kararlarında, Politika Faizi 50 baz puan düşürülerek %5 seviyelerine indirildi. Merkez bankası Faiz koridorunun üst bandını %7.5 seviyesinden %7 seviyesine indirirken, alt bandını da düşürerek %4' indirip, koridor genişliğini sabit tuttu. TL. zorunlu karşılıkların döviz tesis edilmesine ilişkin ROK ilk diliminden sonra gelen dilimlerde ise 0.2 puan artış gerçekleştirildi. TCMB Para Politikası Kurulunun kararlarının ardından Gösterge Faiz 5.49 ile tarihinin en düşük seviyesini test etti.