İNGİLTERE VE ALMANYA NOT KAYBETTİ

Cihat Kaymas Ekonomist | 25 Nisan 2013 | Güncel

Geçtiğimiz haftanın ilk günlerinde hafif alıcılı bir seyir izleyen ve 85.911'e kadar yükselen BIST 100 endeksinde hafta ortasından sonra hava ters dönerken, özellikle Perşembe günü satışların hız kazandığı görüldü. Cuma günü 82.323'e kadar gerileyen BIST100 Endeksi haftanın son seansında gelen alımlar ile bir miktar toparladı ve endeks haftayı % 1.53 oranında değer kaybıyla 83.285 seviyesinden tamamladı.

Yurtdışı piyasalarda, özellikle Avrupa borsalarında yaşanan sert değer kayıplarına nazaran daha pozitif bir seyir izleyen endekste satışların sınırlı kaldığı görüldü. Petrol fiyatlarındaki düşüşün cari açığa olumlu etki yapacağı beklentisinin yanında Merkez Bankası Para Politikası Kurulunun faiz kararı geçen haftanın olumlu gelişmesi olurken, TTKOM ve TCELL'in 2013 yılı ilk çeyrek finansal sonuçlarının beklentilerin üzerinde gelmesi ise diğer olumlu gelişmeler oldu.

Yurtdışı piyasalarda ise en dikkat çekici gelişme Altın fiyatlarında oldu. Altının ons fiyatının 1321$ dolara kadar gerilemesi küresel bazda şok etkisi yaratırken, emtia fiyatlarındaki gevşeme madencilik sektör hisselerinde baskı yarattı ve Avrupa borsalarında gevşemeyi hızlandırdı. Diğer olumsuz haber ise Egan Jones'un Almanya'nın kredi notunu "A+"dan "A"ya indirmesi ve görünümünü ise negatif olarak açıklaması oldu. ABD'de ise açıklanan ekonomik verilerin yanı sıra 1. çeyrek bilanço rakamları piyasalar üzerinde etkili oluyor.

Haftanın ilk günü Fitch'in İngiltere'nin AAA olan notunun AA+'ya düşürmesi olumsuz gelişmelerden biri olarak dikkat çekti.