DIŞ TİCARET RAKAMI AÇIKLANDI...

Cihat Kaymas Ekonomist | 01 Mayıs 2013 | Güncel

Değerli okuyucularım, yazıma 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü kutlayarak başlamak istiyorum.

Bu haftanın ilk günü BIST-100 Endeksi genel olarak yatay ve düşük hacimli seyretti. Endeks günü %0.05 oranında değişimle yatay tamamlarken, sanayi sektörü hisseleri %0.36 düştü, bankacılık sektörü hisseleri ise %0.45 yükseldi. Demiryolu taşımacılığında özel sektörün işletmeci olmasını sağlayacak yasanın Türkiye Büyük Millet Meclisi' nden geçerek TCDD' nin yeniden yapılandırılmasının ve TCDD A.Ş. kurulmasının önünü açması KRDMD hisselerinde hareketlilik yarattı. Özellikle ikinci seansta sanayi endeksi %0.59 oranında değer kaybederken, bankacılık endeksi sınırlı da olsa yükselişini sürdürdü.

Dün açıklanan Mart ayı Dış Ticaret Açığı beklentilerin altında gelerek 7.4 Milyar Dolar olarak gerçekleşti. Piyasaların beklentisi 8.6 Milyar Dolar seviyelerindeydi. Ayrıca, Ocak-Mart dönemi Dış Ticaret açığı da 21 Milyar Dolar seviyesinde gerçekleşti.

Yurtdışı borsalarda finansal sektör hisselerine gelen talep ile Avrupa ve ABD borsalarında ortalama %0.7-%1.5 arasında yükselişler yaşandı. SP-500 Endeksi %0.72 yükselerek tarihi en yükseği olan 1.593 seviyesinden kapandı. İtalya' da yeni başbakan Enrico Letta' nın  Mecliste güvenoyu alarak göreve başlaması ve genel seçimler sonrasında ortaya çıkan 9 haftadır süren siyasi belirsizliği sona erdirmesi İtalya borsasının %2.2 yükselmesini sağladı. Küresel piyasalarda ECB' den gelecek olası bir faiz indirimi ile FED' den tahvil alım programının devam edeceğine yönelik beklentiler, risk iştahının yüksek kalmasını sağlıyor. Pazartesi günü Asya' da kapalı olan ve dün işlemlere başlayan Japonya borsası dışında genel olarak hafif olumlu bir tablo mevcut. Çin borsası ise, tatil nedeniyle kapalı kalmaya devam ediyor. Gösterge tahvilin faizi 14 baz puan daha düşerek, %5.22 ile tarihi en düşük rekorunu yenilemesinin ardından dün tezgâhüstü piyasada %5.20-%5.24 aralığında işlem gördü. Euro/Dolar paritesinde yukarı yönlü eğilim etkisini sürdürüyor. Günlük periyotta yükselen trend içinde hareket eden paritede direnç seviyelerinin üzerinde yavaş bir seyir gözlendi. Serbest piyasada Dolar/TL 1.7955, Euro/TL. 2.3465 seviyelerindeyken, Brent Petrol 103.64 Dolar, Altının Ons fiyatı ise, 1.475 Dolar seviyesindeydi. BIST-100 Endeksi dün birinci seanta 269 puan artarak 85.423 seviyesinden kapandı.