TÜRKİYE’ YE YATIRIM YAPILIR...

Cihat Kaymas Ekonomist | 22 Mayıs 2013 | Güncel

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody' s, geçen hafta Perşembe günü TSİ 22.10' da Türkiye' nin kredi notunu 'Ba1' den 'Baa3' e yükseltti ve görünümü durağan olarak açıkladı. Böylelikle Türkiye' nin kredi notu, Fitch' in 05 Kasım 2012 tarihindeki not artırımının ardından Moody's tarafından da yatırım yapılabilir seviyeye yükseltildi. Moody's, açıklamasında, not artırımının, ülkenin ekonomik ve kamu maliyesi alanlarında ve yapısal ve kurumsal reformlarındaki ilerlemelerden dolayı gerçekleştiğini kaydetti. Bu açıklamanın öncesinde BIST100 de zaten %65 civarında yabancı payı sözkonusuydu. Not artırımının açıklanmasının ardından bir açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, "Artık ülkemiz tam anlamıyla yatırım seviyesine sahip bir ülke olarak görülecektir. Böylece, daha önce kredi notu nedeniyle ülkemiz varlıklarına yatırım yapamayan bazı uluslararası kurumsal yatırımcıların yatırımlarını ülkemize yönlendirmelerinin önünde teknik bir engel kalmamış olacaktır" dedi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de not artırımının uzun vadeli yatırım girişlerini hızlandıracağını ve büyümeye olumlu katkı sağlayacağını söyledi. Ben de, büyük fonların sıcak para cinsinden yatırımlara devam etmesini olası buluyorum, Ancak, en önemlisi yabancı kaynağın doğrudan yatırım olarak gelmesi gereğine tekrar dikkat çekmek istiyorum.

BIST100 Endeksi, geçtiğimiz haftanın son iki gününden itibaren yurt dışı piyasalara göre daha düşük performans göstermeye devam ediyor. Geçtiğimiz haftanın son iki gününde TCMB' nin 50 baz puanlık faiz indirimi kararı ve Moody's not artırımı haberlerine rağmen hafif kâr satışı eğilimli bir seyir izleyen Endeks, Pazartesi günü %1.91 oranında değer kaybederek 90.165 puandan kapandı; seans içinde 89.975 ile 90.000 seviyesinin altını test etti. Ancak, dün birinci seansta gelen alımlarla BIST100 tekrar 91.000 seviyesinin üzerine çıktı ve seansı 90.781 den kapattı.

Dolar yükselerek Euro/Dolar paritesini 1.2875 e indirdi. Dolar/TL 1.8485, Euro/TL. 2.3790 seviyelerinden işlem gördü. Brent Petrol ise 104.22 Dolar oldu. Altının Ons fiyatı düşmeye devam ediyor ve 1.379 Dolar seviyesinde seyrediyor.