BAŞBAKAN VE GEZİ PARKI TEMSİLCİLERİ...

Cihat Kaymas Ekonomist | 13 Haziran 2013 | Güncel

Haftanın ilk günü teknik bir sorun nedeniyle saat 11.00' de işlemlerin başladığı Borsa İstanbul' da Endeks günü %2.48 düşüşle 76.386 puandan tamamladı. Sanayi ve Bankacılık sektörü hisselerindeki değer kaybı sırasıyla %2.48 ve %2.43 ile dengeli oldu. Yurt dışı borsalarda Fed' in tahvil alımlarını azaltmasının zamanlamasına dair belirsizlik, Çin' in büyüme görünümüne ilişkin endişeler etkili oldu. ABD ve Avrupa borsaları genel olarak yatay bir seyir izledi. S&P' nin, ABD'nin kredi notu görünümünü negatiften durağana çevirmesi Doların diğer para birimlerine karşı değer kazanmasını sağladı. Gün içinde 1.3230'dan 1.3183'e kadar gerileyen Euro/Dolar paritesi, gün sonunda yeniden 1.3238'e yükselerek kapandı. ABD 10 yıllık tahvil faiz oranları ise %2.16'dan %2.20'ye çıktı. Faiz oranlarındaki bu yükseliş hem güvenli liman ihtiyacının azaldığına hem de ABD ekonomisinin güçlendiğine işaret ediyor. Bu durum aynı zamanda FED' in varlık alımlarını azaltma olasılığını da güçlendiriyor.

Nisan ayı Sanayi Üretimi verisi dün %3.7 olan beklentilerin üzerinde %4.6 oranında açıklandı. Böylece 2013 yılının ilk 3 ayındaki ortalama %1.3 olan sanayi üretimi artışı, Nisan ayı ile birlikte ortalama %2.2 seviyesine yükseldi. Her ne kadar dönemsel büyümenin düzeyi beklentilerimizin ötesinde gerçekleşmiş olsa da büyüme döngüsünün sürdürülebilirliği konusundaki soru işaretleri bizce halen kayda değer. Belirtilerini Nisan ayı ile birlikte gecikmeli olarak gözlediğimiz ekonomik toparlanmanın artan siyasi gerginlik nedeniyle kırılganlaşabileceğini söylemek mümkün. Tüketici ve reel sektör güveninde yaşanacak önemli bozulma paralelinde büyüme ile ilintili veri akışında Haziran ayı sonrasında önemli bir zayıflama görülmesi ihtimalinin yüksek görünüyor.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül' ün Bakanlar Kurulu sonrası Hükümet sözcüsü Bülent ARINÇ' ın açıklama yaptığı sırada alkol yasasını onaylamasının ardından, Bugün Başbakan' ın "Gezi Parkı" platformu üyelerinin taleplerini dinleyeceği ve sonucunda neler konuşulacağı oldukça merak ediliyor.

BIST-100 Endeksi, dün birinci seansta gelen alımlarla 77.000 puandan kapandı. Euro/Dolar paritesi 1.3265, Dolar/TL 1.8995, Euro/TL. 2.5070 seviyelerinden işlem gördü. Brent Petrol ise 103.41 Dolar olurken, Altının Ons fiyatı 1.377 Dolar seviyesinde seyretti.