FAİZLER ARTACAĞI İÇİN, BU KADAR SEVİNİLİR Mİ?

Cihat Kaymas Ekonomist | 17 Temmuz 2013 | Güncel

TCMB Başkanı Erdem Başçı, Pazartesi günü Banka' nın Web sitesinde yazılı bir basın açıklaması yaptı. Başçı' nın para ve maliye politikalarına ilişkin küresel düzeydeki belirsizlikler nedeniyle artan oynaklığın, Türkiye' de fiyat istikrarını ve finansal istikrarı bozmasına izin vermeyecekleri yönündeki açıklamaları, piyasalara damgasını vuran gelişme oldu. TCMB Başkanının açıklamalarından önce, Cuma günü %2.97 değer kazanan BIST-100 Endeksi, haftanın ilk günü de, %3.12 oranında değer kazanarak 76.227 seviyesinden kapandı. Her iki günde de bankacılık sektörü hisselerinin ortalama %4.5 oranında değer kazanması, Endeksin yükselişini desteklerken, sanayi sektörü hisseleri iki günde toplam %3.6 oranında arttı. Bu arada Başçı' nın faizlerde yükşeliş sinyali veren ve özellikle 23 Temmuz 2013 tarihli Kurul toplantısında mevcut faiz koridorunu genişletici yönde ölçülü bir adım atmayı değerlendireceklerini açıklaması, döviz sepetinin %1.0 gerilemesini sağlarken, Dolar kurunu da 1.94 seviyesinin altına indirdi. Gösterge tahvil 18 baz puan, 10 yıllık tahvil ise, 36 baz puan gevşedi. Son dönemde oynaklığın giderek arttığı piyasalarda, TL' nin Mayıs başından bu yana dolar karşısındaki değer kaybı geçtiğimiz hafta başında %10' a ulaşmıştı.  TCMB' nin Haziran ayında yeniden başladığı döviz satım ihaleleri ile 6.3 milyar dolarlık döviz satışı kurdaki tansiyonu düşürmeye yetmemişti. Faiz oranlarının da 17 Mayıs' taki tarihi dibi olan %4.61 seviyesinin iki katına yükselmesi, piyasada faiz artışının gerekliliği yönündeki değerlendirmeleri artırmıştı.

Gerek döviz rezervlerindeki erimenin tedirginlik unsuru olmaya başlaması, gerekse yabancı kaynaklarda faiz artırımının gerekliliğine işaret eden raporlar sonrasında, TCMB' den gelen bu açıklama, son dönemdeki yabancı çıkışını engellemeye dönük bir tedbir olarak değerlendirilebilir.

Haftanın ikinci günü birinci seansta ise, BIST-100 Endeksi 93 puan azalarak, 76.134 seviyesinde kapandı. Serbest piyasada Dolar/TL. 1.9365, Euro/TL. 2.5285 seviyesinde seyretti. Altının onsu 1.284 Dolar dan, Brent Petrol 107.80 seviyelerinden işlem gördü.