MERKEZ BANKASI ÖLÇÜLÜ DAVRANDI...

Cihat Kaymas Ekonomist | 24 Temmuz 2013 | Güncel

BIST-100 Endeksi geçtiğimiz Cuma günü, Taraf gazetesinde HALKB ile ilgili çıkan bir haberin şirket tarafından yalanlanmasına karşın HALKB hisselerinin %4.4 düşmesinin olumsuz etkisiyle, yurt dışı piyasalardan negatif yönde ayrışmıştı. Endeks haftanın ilk gününde açılışta %0.7 oranında yükselmesine rağmen, ilk seans sonunda yataya döndü ve günün devamında ise artı ile eksi seviyeler arasında sıklıkla geçiş yaparak yatay kapandı. Dün birinci seansta ise, BIST-100 Endeksi 726 puan artarak, 76.542 seviyesinden kapandı.

ABD 10 yıllık tahvil faiz oranlarının %2.52'den %2.48 gerilediği Pazartesi günü, İtalya ve İspanya gibi ülkelerin 10 yıllık tahvil faiz oranları da 5-7 baz puan arasında gevşedi; Portekiz 10 yıllık tahvillerinin faizi ise, hükümetin birlik içinde hareket ederek kurtarma paketine bağlı kalacağını açıklaması sonrasında, 50 baz puan birden düştü. Yurt içinde de gösterge tahvilin faizi 5 baz puan, 10 yıllık tahvilin faizi ise 9 baz puan gevşeyerek sırasıyla %8.83 ve %8.76 seviyelerinden kapanmasını ardından dün açıklanan TCMB kararından sonra %8.49 seviyelerine kadar geriledi. Döviz sepeti 2.22 seviyesinin altında sakin kalırken, Euro/TL. 2.5155, Dolar/TL. paritesi 1.9075 seviyelerine kadar geriledi.

Türkiye ile aynı ligde yer aldığı kabul edilen G.Afrika' da Merkez Bankasının politika faiz oranını sabit tutmasının, Hindistan ve Brezilya Merkez Bankalarının ise, 50' şer baz puan artırmasının ardından, dün saat 14.00' te açıklanan kararla, TCMB ölçülü davranarak faiz koridorunun üst bandını 6.50' den 7.25' e yükseltti, alt bantta ve Politika faizlerinde değişikliğe gitmedi. Önümüzdeki dönemde de, politika faizinde değişikliğe gitmeyeceği ve üst bant sınırının yakından takip edileceğini söyleyebiliriz. Merkez Bankası' nın enflasyon hedefinin uygun seviyeye gelinmesine katkı sağlayacak bütün kararları alacağını açıklaması olumlu görülebilir. Hatırlanacağı üzere TCMB Başkanı Erdem Başçı, geçtiğimiz Pazartesi günü yayınladığı yazılı basın açıklamasıyla faiz koridorunu genişletici yönde ölçülü bir adım atılabileceği işaretini vererek, piyasalara güçlü bir sözel müdahalede bulunmuştu. Zaten, Piyasadaki genel beklentiye göre TCMB' nin faiz koridorunun üst bandında 50-100 baz puan arası bir artışa gitmesi bekleniyordu.