MUTLU BAYRAMLAR...

Cihat Kaymas Ekonomist | 07 Ağustos 2013 | Güncel

Sevgili okuyucularım, bu hafta bayram nedeniyle piyasalarda kısa bir hafta olacak. Sermaye Piyasalarının Ramazan ayı ve Tatil dönemi nedeniyle, oldukça sakin olduğu bir süreci geride bırakacağız. Bu vesileyle, arife gününden tümKocaeli Demokrat dostlarının mübarek Ramazan Bayramını kutlar, tüm aile fertlerinizle birlikte, sağlıklı ve bol kazançlı günler dilerim. 

Piyasalara gelince, BIST-100 Endeksi geçtiğimiz haftanın son dört işlem günü boyunca her gün aşmaya çalıştığı ve sınırından döndüğü 74.250 direncini haftanın ilk günü birinci seansta aşmayı başardı. Ancak ikinci seansta günün en düşüğü olan 74.019 ile tekrar 74.250 direncinin altına inen Endeks, kapanışını ise bu direncine oldukça yakın, 74.290 seviyesinden gerçekleştirdi. Bayram öncesindeki kısa hafta içinde olmamız nedeniyle işlem hacmi ortalamasının altında kaldı ve 1.916mn TL seviyesinde gerçekleşti. Pazartesi günü açıklanan TÜFE Temmuz' da enerji fiyatlarında yükseliş ve kurdaki değer kaybının ulaştırma fiyatlarında artışa neden olmasıyla %0.31 artarak beklentilere paralel gerçekleşti. ÜFE ise, %0.99 olarak gerçekleşti. Yıllık enflasyon %8.88 ile, TCMB Başkanı Başçı' nın geçtiğimiz hafta işaret ettiği %9.0'lu seviyelerin altında kaldı. Tahvil piyasasına olumlu yansıyan bu durum, 2 yıllık gösterge tahvil faiz oranının 7 baz puan düşerek %8.77 seviyesinden kapanmasını sağladı. Piyasalarda etkisi merak edilen, haftanın ilk günü öğlen arasında açıklanan Ergenekon davası kararlarının ardından ise, yurtiçi varlık fiyatlarında kısmi hareketlilik gözlendi.

Yurt dışında kararsız bir seyir izleyen Avrupa ve ABD borsaları, Pazartesi günü  sırasıyla %0.08 ve %0.13 oranında sınırlı değer kayıpları ile tamamladı. Ayrıca Dallas Fed Başkanı Richard Fisher' in ABD' de işsizlik oranındaki düşüşün, Merkez Bankası' nın tahvil alımlarını azaltmaya daha da yaklaştığı anlamına geldiğini söylemesi, ABD borsalarının ekside kapanmasında etkili oldu. ABD 10 yıllık tahvil faiz oranları, %2.59 seviyesinden %2.63 seviyesine yükseldi.

Haftanın ikinci günü birinci seansta ise, BIST-100 Endeksi 272 puan azalarak, 74.017 seviyesinden kapandı. Serbest piyasada Dolar/TL. 1.9295, Euro/TL. 2.5595 seviyesinde seyretti. Altının onsu 1.363 Dolar dan, Brent Petrol ise 108.40 seviyelerinden işlem gördü.