BAYRAM ERTESİ YÜKSELİŞ...

Cihat Kaymas Ekonomist | 14 Ağustos 2013 | Güncel

Geçtiğimiz kısa haftanın ekonomik veri takvimi oldukça hafif olmasına karşın, özellikle haftanın ilk yarısında Fed yetkililerinden üst üste açıklamalar geldi ve piyasaları negatif yönde etkiledi. Önce Dallas Fed Başkanı Fisher ardından Atlanta Fed Başkanı Lockhart ve son olarak da güvercin eğilimli Chicago Fed Başkanı Evans; ekonomiye sağlanan parasal desteğin Eylül' de azaltılmaya başlanabileceğine işaret eden açıklamalarda bulundu. Haftanın ikinci yarısında ise dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin' de açıklanan ekonomik verilerin beklentilerin üzerinde olumlu gelmesi, yatırımcıların moralini düzeltti ve sanayi üretimi ilişkili emtia fiyatlarında hızla yükselişleri beraberinde getirdi. Bakır haftayı %4.0' e yakın değer kazanarak ve 22 Mayıs tarihindeki seviyenin üzerinde tamamlarken, Avrupa' daki toparlanma işaretlerinin etkisiyle Platin de, %3.95 yükseldi ve son 8 ayın en yükseğinden kapandı. Altın ve Petrol fiyatları ise %0.25-%0.50 aralığında daha sınırlı bir değişim gösterdi.

Borsa İstanbul yeni haftaya, Bayram tatili nedeniyle kapalı kaldığı süre zarfında yurt dışı piyasalarda yaşanan yükselişleri takip ederek alıcı başladı. BIST-100 Endeksi, Bayram öncesi son işlem günündeki en yükseğinin de üzerinde açılarak oluşturduğu fiyat boşluğunu, yurt dışı piyasalardaki kâr satışlarına rağmen, gün boyunca korumayı başardı. Yurtiçinde açıklanan sanayi üretim verisinin de beklentilerin üzerinde gelmesinin etkisiyle yükseliş ivmesini artıran Endeks, haftanın ilk gününü %2.49 oranında değer kazanarak 75.375 puandan tamamladı. Bankacılık ve Sanayi Endeksleri ise, sırasıyla %3.97 ve %1.77 oranında değer kazandı.  Dün birinci seansta da, yükseliş devam etti ve BIST-100 Endeksi 401 puan yükselerek 75.776 seviyesinden kapandı.

Hazine Pazartesi günü düzenlediği iki ihale ile Ağustos ayı ihale programına başlarken 5 yıllık sabit kuponluda getiri beklentilerin üzerinde, 10 yıllık TÜFE' ye endeksli tahvilde ise beklentilerin altında oluştu. Gösterge tahvilin faizi son işlemlerde 9 baz puan gevşeyerek %8.74 olurken, 10 yıllık tahvil faizi ise 7 baz puan artışla %9.04 seviyesine yükselmişti.

Haftanın ikinci günü Serbest piyasada Dolar/TL. 1.9255, Euro/TL. 2.5575 seviyesinde seyretti. Altının onsu 1.337 Dolar dan, Brent Petrol ise 109.80 seviyelerinden işlem gördü.