BAŞKAN PİYASALARIN ATEŞİNİ DÜŞÜREMEDİ...

Cihat Kaymas Ekonomist | 29 Ağustos 2013 | Güncel

Borsa İstanbul geçtiğimiz haftayı %8.54 ekside ve USD bazında haftanın en çok kaybettireni olarak tamamlamasının ardından, yeni haftaya %1.24 değer kazanarak ve günün en çok kazandıranı olarak başladı. Gün boyunca 68.000 seviyesinin üzerinde kalmakta zorlanan BIST-100 Endeksi, ikinci seans ortasından itibaren ise, güçlenmeye başladı ve saat 15.30' da ABD Dayanıklı Mal Siparişleri verisinin beklentilerin oldukça altında açıklanmasıyla birlikte yükselişine hız kazandırdı. KAFE seansı öncesinde günün en yükseği olan 68.947 seviyesini gören Endeks, 68.775 seviyesinden kapandı. Haftanın ikinci günü birinci seanta ise, özellikle Suriye tedirginliğinin de etkisiyle sert satışlar yaşandı ve yılın en düşük seviyesi olan 66.680 görüldü ve Endeks ilk seans 1655 puan azalarak 67.119 seviyesinden kapandı.

ABD' de Pazartesi günü kapanıştan bir saat öncesine kadar %0.20 artıda seyreden borsalar, Dışişleri Bakanı John Kerry' nin açıklamaları sonrasında ise %0.4 eksiye geçerek kapandı. Kerry, Suriye' deki kimyasal saldırıdan Esad yönetimini sorumlu tutarak, hesap vermesi gerektiğini söyledi ve tüm dünya piyasalarındaki fiyatlamaları etkiledi. Washington Post gazetesinin haberine göre ABD, Suriye' ye karşı sınırlı süreli ve kapsamlı ancak, iç savaşa taraf olmayacak bir müdahale düşünüyor. Hatırlanacağı üzere Suriye' nin başkenti Şam yakınlarında 21 Ağustos' ta meydana gelen ve 1.400 kişinin öldüğü saldırının, kimyasal mı olduğu konusunda şüpheler doğmuştu.

Dün Merkez Bankası Başkanı Erdem BAŞÇI' nın konuşının piyasaları yatıştırması bekleniyordu, Ancak, BAŞÇI' nın kendindeki özgüveni gözlerönüne sermesi bile, ne Dolar, ne de Altındaki değer artışını engelleyebildi. Serbest piyasada Dolar/TL. 2.0205, Euro/TL. 2.6940 seviyesinde seyretti. Altında yaşanan yükselişin ardından ons fiyatı 1.410 Dolardan, Brent Petrol ise, 110.96 Dolar seviyelerinden işlem gördü.