Dünden Bugüne Amatör Futbol

Muharrem Boz Spor Antrenörü | 01 Kasım 2011 | Güncel

1980' li ve 1990' lı yıllarda idman sahası bulmakta zorluk çekiyorduk. Kandıra' da futbol sahası bile yoktu. Yollarda, parklarda, namazgâh çayırında idman yapmaya çalışırdık.

Askeriyenin diğer bir adıyla alayın altındaki sahaya giderdik bazen. O da zor zahmet alaydan izin alarak. Malzeme yok, Soyunma odaları yok, saha kenarında giyinirdik. Büyüklerimiz izin vermezdi.Gizli gizli giderdik. Antrenörler yetersizdi (ellerinden bu kadar gelirdi).

Şimdi İzmit' te küçük mahallerin bile futbol okulu ve her yaş futbol okulu ve her yaş kategorisinde de liglere katılan takımları var. Takımların başındaki yöneticiler bir çok fedakârlık yaparak bu gençlere spor yapmaları için imkânlar sağlıyorlar. Tesisler yapıldı, sahalar çoğaltıldı, sahalar ışıklandırıldı, gece maçları bile oynanır hale geldi. Antrenörler daha bilgili, araştırmacı ve kendilerini geliştiriyorlar. Daha sistematik çalışıyorlar. Babaanneler bile torunlarının elinden tutup futbol okuluna getirebiliyorlar artık.

Futbola öyle büyük yatırımlar yapılıyor ki artık herkes çocuğunun futbolcu olmasını ister hale geldi. Futbol güzel bir oyun olmaktan çıkıp kazanç kapısı olarak görülmeye başlandı. Bunun da sporcu üzerinde olumsuz etkileri oluyor; yanlış yönlendirme, aceleci davranım vb. Bunlarda çocuğun gelişimini olumsuz yönde etkiliyor. İmkanlar bu kadar iyi iken neden önceki yıllardaki gibi kaliteli sporcular yetişmiyor sorusuna kısaca yukarıdaki sorularla cevap vermiştim. Çocuklarım eğitimlerini kesinlikle aksatmadan spora devam edebilirler. Hatta derslerini olumlu yönde etkileyebilir.

Futbol okullarındaki sporculara ve genç oyunculara futbolun takım oyunları içerisinde en güzel ve zevkli oyun olduğunu oynarken zevk almaları gerektiğini ahlak çerçevesi içerisinde kendine ve rakibine saygı duyarak disiplinli ve çok çalışarak istedikleri başarıları yakalayacaklarını anlatmamız ve o yönde yönlendirmemiz gerekir.

DAHA AHLAKLI VE BAŞARILI SPORCULAR YETİŞTİRMEK DİLEĞİ İLE HOŞÇA KALIN

Muharrem BOZ