Süper komite havlu attı

Cihat Kaymas Ekonomist | 23 Kasım 2011 | Güncel

ABD Kongresi tarafından, bütçe açığını azaltmanın yollarını bulmakla görevlendirilen, Cumhuriyetçi ve Demokrat üyelerden oluşan 12 üyeli ''SÜPER KOMİTE'' bir açıklama yaptı. Bu açıklamada Bütçe açığını azaltmaya yönelik çalışmaların bir sonuç vermediği ve "Süper Komite" nin başarısızlıkla sonuçlandığı kaydedildi ve görev iade edildi. Süper Komite, önümüzdeki 10 yılda ABD bütçe açığını 1.2 Trilyon Dolar azaltmanın yollarını bulmakla görevlendirilmişti. Süper Komite' nin başarısız olmasının ardından, 2012 yılından itibaren bütçe kesintileri otomatik olarak devreye girecek. Yaşanan bu başarısızlıkla, önümüzdeki dönemde sözkonusu bütçe açığını aynı miktarda düşürmek için, savunma harcamaları ve sosyal güvenlik harcamaları başta olmak üzere birçok harcamada kesintilere gidilmesi gerekecektir. Görüşmelerde, Demokratlar vergilerin yükseltilmesi, Cumhuriyetçiler ise harcamalarda kesinti için bastırdı. Bu görüşmeler, Obama' yı zor durumda bırakmak için Cumhuriyetciler tarafından sabote edilmiş olabilir. Sonuç olarak, ABD siyaseti 2012 seçimlerine kadar tıkanmış görünüyor.

"Süper Komite" nin görevi iade etmesinin ardından, S&P ve Moody's bu başarısızlığın kredi notunu etkilemeyeceğini beyan ettiler. S&P, ABD´nin kredi notunu AA+ olarak koruduğunu bildirdi. Ancak, Fitch Kasım sonunda ABD'nin notunu tekrar gözden geçirerek not indirimi konusunda istekli davranabilir.

Yurtiçinde ise haftanın ilk günü Rekabet Kurulu tarafından, mevduat ve kredi faizleri konusunda 12 banka hakkında soruşturma başlatıldı.
Rekabet Kurulu, aralarında büyük bankaların da bulunduğu 12 banka hakkında, mevduat ve kredi faizlerini belirlemede ortak hareket edip etmediklerinin tespiti amacıyla soruşturma başlatma kararı aldığını bildirdi. Rekabet Kurulu, Akbank, Finansbank, HSBC, ING Bank, Türk Ekonomi Bankası (TEB), Garanti Bankası, Halkbank, İş Bankası, Vakıfbank, Yapı Kredi Bankası, Ziraat Bankası ve Garanti Bankası Ödeme Sistemleri, Garanti Konut Finansmanı Danışmanlık ünvanlı teşebbüsler hakkında soruşturma açılmasını kararlaştırdı. Zaten yurt dışından olumsuz etkilenen piyasalar İMKB' nin lokomotifi olan bankacılık sektörü öncülüğünde sert satışlarla 52.750 seviyelerine kadar geriledi ve haftanın ilk gününü %3.16 düşerek 53.098 den kapadı.

Bugün ayrıca, Para Piyasası Kurulu (PPK) toplanacak, ben bu toplantıdan herhangi bir faiz değişikliği beklemiyorum.