İMKB’de yeni yönetim

Cihat Kaymas Ekonomist | 01 Aralık 2011 | Güncel

GEÇTİĞİMİZ hafta yayımlanan yazımın sonunda faiz oranlarında bir değişiklik olmayacağını belirtmiştim. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı ile Banka bünyesindeki, Bankalararası Para Piyasası ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Repo-Ters Repo Pazarı'nda uygulanmakta olan faiz oranlarını sabit tutarak herhangi bir değişikliğe gitmedi. TCMB' nin geçen haftaki PPK toplantısında sürpriz bir karar çıkmaması, döviz tarafında bir süredir devam eden yükselişin hızlanmasına sebep oldu. Geçen hafta İMKB' de yaşanan sert satışlarla İMKB-100 Endeksi 48812 puana kadar geriledi. Piyasaları oldukça tedirgin eden bu geri çekilmenin uzun süre devam etmesi 48000 seviyelerinin de altına gelme ihtimalini ortaya çıkaracaktı. Haftanın son günü hem dünyada, hem de yurtiçinde gelen alımlarla birlikte İMKB-100 Endeksi tekrar 51000 seviyesinin üzerine çıkarak 51071 seviyesinden kapandı. Bence 50000 seviyeleri artık psikolojik bir destek niteliği taşıyacak ve yılsonuna kadar bu seviyenin üzerinde hareketler izlenecektir. Haftanın ikinci günü Endeks 73 puan değer kaybederek 52210 seviyesinden kapandı.

Yurtdışına bakarsak, Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, ABD´nin ´AAA´ olan uzun vadeli kredi notunu teyit etti, ancak, not görünümünü ´negatif´e çevirdi. Fitch, 16 Ağustos' ta ABD'nin not görünümünü "durağan" olarak belirlemişti. Diğer bir derecelendirme kuruluşu olan Standard and Poor's (S&P) , 5 Ağustos'ta dünyanın en büyük ekonomisi ABD'nin ''AAA'' olan uzun vadeli kredi notunu, tarihinde ilk kez düşürerek ''AA ''ya çekmiş, kredi not görünümünü ise ''negatif'' olarak belirlemişti.

Bu arada İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) olağan genel kurul toplantısı dün yapıldı. Benim yazımı hazırladığım saatlerde henüz toplantı sonuçlanmamıştı. Duymuşsunuzdur, Yeni çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname' ye (KHK) göre, Yönetime 3 kişi seçecek olan aracı kuruluşların bu isimlerin kimler olduğu konusunda anlaştıkları söyleniyor. Bu arada hükümetin başkan ve kendi atayacağı 3 üyeyi ay sonuna doğru açıklayacağı bekleniyor. Resmi Gazete'de 2 Aralık'ta yayımlanan KHK'ya göre, yönetim kurulunda başkan dahil üye sayısı 5'ten 7'ye çıkmıştı. İMKB' nin Şirketleştirilerek halka arz edilmesi için gerekli alt yapı çalışmaları yavaş yavaş gerçekleştiriliyor. Ben şimdiden yeni seçilecek olan İMKB yönetiminin; ihraçcılar, sermaye piyasaları çalışanları ve yatırımcılar adına hayırlı olmasını diliyorum.

Yeni alınacak kararların herkese kazanç getirmesi dileğiyle.