Kandıra'da Spor

Muharrem Boz Spor Antrenörü | 04 Aralık 2011 | Güncel

Kandıra' da spor faaliyetleri olarak sadece futbol var, diğer branşlarda (basketbol, voleybol, tenis, masa tenisi vb.) hiç bir faaliyet yok. Maalesef önderlik yapacak kişiler hep uzak durup gençlerin spor yapmasını sağlayacak hiç bir faaliyette bulunmuyorlar.

Kandıra' da futbol takımı olarak 2 futbol takımı var. Yani Kandıra spor ve Kandıra Belediye Gençlerbirliği takımları biri süper amatör diğeri 2. amatör kümede. Bu iki kulübümüz de ne yazık ki başarılı olamıyorlar. Yeni Kandıra'yı bir kenara bırakalım çünkü bir kaç kişinin çabalarıyla ayakta durmaya çalışıyorlar. Kandıra gibi bir ilçenin futbol takımları hep iddialı olmalı, hep başarıyı kovalamalıdır. Ama ne yazık ki bizim takımlar kümede kalma mücadelesi veriyor. Oynadığı ligde İzmit'in küçük mahalle takımlarıyla baş edemiyorlar.

Kandıra Belediye Gençlerbirliği geçtiğimiz sezon u13, u14, u15, u16, u17, u18 yaş gruplarında müsabakalara (liglere) katılmadı. Futbolda gençlere sahip çıkmazsanız başarılı olamazsınız. Neden bu yaştaki gençlere spor yapma imkânı verilmiyor. Bu yaşlardaki gençler sporla uğraşmazsa, kahvehane, kafeterya ve sokaklarda boş boş dolaşırlar. Sigara, alkol ve diğer kötü alışkanlıklara alışırlar. Kandıra' da zaten işsizlik diz boyu bir de bu gençlere sahip çıkılmazsa vay hallerine. Gençlerin yerleri kahvehane köşeleri değil, onlara sahip çıkalım onlara yardımcı olalım. Bu gençler buralarda iyi eğitilirse futbolda çok iyi paralar kazanabilirler. Amatör kümelerde dahi maddi olarak kazanç sağlayabilirler. ( Bal ligi diğer adıyla bölgesel amatör lig, buralarda 30 ila 40 bin lira gibi paralar dönüyor.) Yılda bir işçinin kazandığı parayı düşünün, 18-20 yaşındaki gençler onlardan daha fazla kazanırlar. Kandıra' da bütün yük bir tane hocanın sırtına yüklenmiş. O yükün altında ezilir hale gelmiş. Her yere o insan (hoca) koşuyor, futbol okulu dahil onun sırtında, o insana da yazık. Bu şartlarda elinden gelenin en iyisini yapıyor. Kandıranın gelişimi için gençlere her türlü imkânların sağlanması lazım, futbola yatırım yapılmalı ki bu gençlerin önü açılsın. Tesis olarak bir sorun yok, iyi bir teknik ekip oluşturulup uzun vadeli planlama yapılmalı ve sabredilmelidir. Futbol okulundan A-takıma kadar bütün yaş gruplarında liglere katılmalı ve hep zirve hedeflenmeli.

Kandıra' da çok yetenekli gençler var. Ben bunu yaşadım, hem de çok kısa bir zaman önce kendi gözlerimle şahit oldum. Onlara imkân sağlanırsa çok büyük başarılara imza atar ve üst düzey futbolcular yetişir. Üst düzey futbolcu demek yatırımların Kandıra' ya geri dönmesi demektir. Kandıra ekonomisine katkı sağlamak, demek yani yine Kandıra kazanacak. Lütfen Kandıra'nın gençlerine sahip çıkalım, onlara yardımcı olalım. Yetkili kişiler, lütfen gençlere daha çok sahip çıkalım.

Herkesi Kandıra ve Kandıra gençlerinin gelişimine yardımcı olmaya davet ediyorum.

Hoşçakalın...