S&P Avrupa’ya korku saldı

Cihat Kaymas Ekonomist | 07 Aralık 2011 | Güncel

HAFTA başında Fransa ve Almanya liderleri görüşerek, Avrupa'da krizden kurtulmak için yeni bir ekonomik paketi gündeme getirdiler. Buna göre Bütçe disiplininin sağlanabilmesi için, yeni bir Avrupa Birliği anlaşması tesis edilmesi gerektiğini söylediler. (Ben de bunu anlamakta zorluk çekiyorum, sanki şimdiye kadar birlik değillermiş gibi). Haftanın sonunda Perşembe ve Cuma günü yapılacak olan liderler zirvesinde hazırlanan öneriler ortaya konulacak. Piyasalar bu haberle olumlu bir havaya dönmüşken hemen ardından, S&P, içlerinde Almanya ve Fransa'nın da bulunduğu 15 Avrupa ülkesinin notunu negatif izlemeye aldığını bildirdi. S&P, Avrupa'daki krizin çözümü konusunda politika yapıcıların karar almada yapısal zayıflık içerisinde olduğunu belirtti. S&P, 8 ve 9 Aralık tarihinde yapılacak olan AB liderler zirvesi sonunda yeni notları açıklayabileceğini belirterek, beklentileri olumsuz etkiledi.

Tahminime göre S&P, negatif izlemeye aldığı ülkelerin notunu % 50 ihtimalle 2-3 ay içinde indirebilir. S&P, Fransa' nın notunu iki kademe, Almanya' nın notunu ise bir kademe düşerebilir. S&P' nin aldığı bu kararda, EURO bölgesinde sistemik baskıların çok fazla artması etkili olmuştur. Ben yazımı hazırlarken, Sarkozy ve Merkel' den "S&P'nin uyarısını dikkate alacağız" açıklaması geldi. İşin vehametini sanırım yeni yeni anlayan, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, EURO Bölgesi üyesi 15 ülkenin kredi notlarının aynı anda düşürebileceğinin ne gibi sonuçlar doğuracağı konusunda kaygı duymaya başladılar.

Sarkozy ve Merkel, S&P'nin uyarısından sonra yaptıkları ortak açıklamada, ''Almanya ve Fransa'nın, birlikte aldıkları kararın büyüme ve istikrarı desteklemek için EURO Bölgesi' nin idaresini tekrar güçlendireceğinin taahhüdünü verdiler.

Açıklamada, ''Fransa ve Almanya'nın, Avro Bölgesi'nin istikrarını sağlamak için Avrupalı kuruluşlar ve ortaklarıyla işbirliği içinde gerekli her türlü önlemi almada kararlı ve tam dayanışma içinde olduğu'' vurgulandı. S&P'nin EURO Bölgesi üyesi 15 ülkenin kredi notlarını düşürebileceği uyarısı, cuma günü düzenlenecek Avrupa Birliği (AB) zirvesinde borç krizini çözmek için radikal adımlar atması konusunda AB liderleri üzerindeki baskıyı artıracak.