Dokuz aylık büyümede lideriz

Cihat Kaymas Ekonomist | 14 Aralık 2011 | Güncel

PAZARTESİ günü açıklanan büyüme rakamlarına göre, ilk dokuz aylık büyüme rakamı 9.6 ile Türkiye birinci sırada, hemen ardından 9.4'lük büyümesiyle Çin ikinci sırada yer aldı. Açıklanan 3. çeyrek (Temmuz, Ağustos, Eylül) büyüme rakamlarına göre Türkiye 8.2 ile dünya ikincisi oldu. Çin ekonomisi ise 9.1 büyümeyle birinci oldu Ekonomik krizle başa çıkmaya çalışan Avrupa dağılmamak için çaba sarf ederken, biz Avrupa'nın en çok büyüyen ülkesi olmayı başarmış durumdayız. Bu arada bir ayrıntıyı da sizlerle paylaşmak isterim, Türkiye, 2000 yılından bugüne kadar en yüksek 3. çeyrek büyüme rakamına ulaşmış oldu.

Türkiye ekonomisi Avrupa'da başlayan ve dünyaya yayılan küresel ekonomik krizin etkisiyle 2009 yılının ilk çeyreğinde 14.7'lik bir daralmayla tarihin en büyük ekonomik küçülmesini yaşamıştı. Krizin hemen ardından oldukça hızlı toparlanan Türkiye ekonomisi, siyasi otoriteyi haklı gösterir bir biçimde 2010 yılının ilk çeyreğinde 12.2 gibi oldukça rahatlatan bir büyüme yaşadı ve son iki yıldır da kesintisiz olarak büyümeye devam etti.

Büyüme ile ilgili gelen veriler oldukça iyi görünüyor; Ancak, söz konusu büyümenin harcama ve ithalat ağırlıklı olması, hane halkının tasarruf etmeden harcama yapmaya yönelmesi cari açık sorununu ortaya çıkarıyor. Son verilere göre cari açık hız kesmiş görünse de sorun olarak ortada durmaya devam ediyor. Bu durumu ilk önce fark eden Merkez Bankası oldu ve 2010 yılının sonundan itibaren ekonomiyi soğutmak için çeşitli önlemler aldı. Hatta 2011 ikinci yarısından sonra da çok ciddi sıkılaştırma politikası uygulamaya başladı. Bu sert tedbirler de, Ekonominin büyümesini engelleyemedi ve yıllık büyüme tahminleri 8 ' in üzerine çekilmeye başlandı. 

 

Ekonomi böyle devam ederse, 2012 yılı zorlu geçecek bir yıl olacak.

Bekleyip göreceğiz