Hep yeni bir aksiyon

Cihat Kaymas Ekonomist | 21 Aralık 2011 | Güncel

DÜNYA siyaseti ve sermaye piyasaları her gün yeni bir haberle çalkalanıyor. Artık kelli felli çokbilmiş ekonomi profesörleri bile bugün söylediklerinin tam tersini yarın söyler oldular.

Haftanın ilk günü Kuzey Kore liderinin ölüm haberi geldi ve daha 19 yaşında olan oğlunun elinde Atom bombalarının olması dünyayı tedirgin etmeye yetti. Kuzey Kore lideri Kim Jong-İl' in ölümünün ardından ülkede kısa mesafeli füze denemesinde bulunuldu. Gerçi bu denemelerin, Kuzey Kore liderinin ölümüyle ilgili olmadığı açıklamaları gelse de tedirginlik devam ediyor.

Fransa parlamentosunda, yarın görüşülecek olan "sözde Ermeni soykırımının inkarını suç sayan" yasa teklifine tepkiler gelmeye devam ediyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ın sözde Ermeni soykırımının inkarını suç sayan yasa girişimiyle ilgili Fransa' ya tepkisi çok sert oldu. "Soykırım görmek isteyenler kendi tarihlerine baskın" diyen Erdoğan, "Hiç bir tarihçi, hiç bir siyasetçi bizim tarihimizde soykırım göremez" dedi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, daha önce defalarca üzerinde durduğu, Fransa, sözde Ermeni Soykırımı tasarısını yasalaştırırsa, Türkiye olarak her platformda Fransa' nın sömürgeciliğini anlatacağız dedi. TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Avrupa Birliği Bakanı ve Baş müzakereci Egemen Bağış, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Mevlut Çavuşoğlu ve TÜSİAD ile TOBB yönetimleri de tasarıya tepkilerini dile getirdiler. Eğer bu tasarı geçerse, Türkiye ile Fransa arasındaki, 12 milyar doları bulan yıllık ikili ticaret ilişkisi zarar görecek ve Türkiye'de faaliyet gösteren 2000'e yakın Fransız şirketi zor durumda kalacak. Fransız firmalarının yetkilileri, Türk halkının ürünlerini protesto edeceğini bildikleri için çekincelerini dile getiriyorlar.

Bu haberlerin ardından, risk almak istemeyen yatırımcıların alımları ile dolar 1.90 liranın üzerine kadar tırmandı. Haftanın ilk gününde dünya borsaları sakinken, İMKB-100 Endeksi negatif yönde ayrışarak yüzde 1.79 değer kaybetti ve günü 50.742 puandan kapadı. Dün birinci seansta ise, daha stabil bir piyasa izledik ve zaten yılsonu maduna giren İMKB-100 Endeksi 203 puan artarak, 50946 seviyesinden kapandı.