Kandıra'dan Niçin Futbolcu Çıkmıyor?

Muharrem Boz Spor Antrenörü | 02 Ocak 2012 | Güncel

Son dört yıldır Kandıra' lı öyle insanlarla karşılaştım ve onları dinleme fırsatı buldum ki hayretler içinde kaldım. Her meslekte her dalda o kadar kaliteli ve başarılı insanlar var; Doçentler, Profesörler, Doktorlar, Avukatlar, Vekiller, Başbakan ve bakanlar, Müzisyenler, İş adamları çıkmış hepsi de çok başarılı olmuşlardır. Sadece spor dünyasında, Kandıra' lı ne futbolcu ne de yönetici yok. Bu bende soru işareti olarak kaldı.

Bu kadar kaliteli insanlar varken neden hiç sporcu çıkmamış? Neden bir sporcu yok ? Milli takımda oynamış, Türkiye' nin büyük kulüplerinde, Süper Lig takımlarında, her hangi bir profesyonel lig takımlarında bir tane Kandıra' lı yok. Düşünün buralarda oynamış bir kandıralı sporcu olsa, bu sporcu Kandıra' dan yetişerek oralara kadar yükselse Kandıra' nın tanıtımı ve gelişimi için nasıl bir katkısı olur, kazanılan paraları bir düşünün, yatırımlarını Kandıra' ya yaptığında yine Kandıra kazanacaktır. Dünyada en etkili reklam futboldur. Yapılan yatırımları düşünün, futbolda başarılı olursan bütün dünya seni tanır. Böyle bir sporcu Kandıra' dan yetiştiğini ve Kandıra' lı olduğunu söylerse Kandıra' ya olan ilgiyi nasıl arttırır siz düşünün. Şu anda İzmit' in bırakın iddialı amatör takımını her hangi bir amatör takımında bile bir Kandıra' lı yok. İzmit Amatör Kümesi' nde bile iyi paralar kazanılıyor. Hem okulunun devam ettirir hem para kazanır. Deplasmanlı Amatör Lig ( Bal Lig' i) var. Buralarda 25,30,40 bin lira gibi paralar dönüyor. Buralarda bile bir Kandıra' lı yok. İnanın çok üzücü....

Kandıra' lılar yeteneksiz mi ? Hayır Hayır bence çok yetenekliler. Hatta yeteneğin yanında iki tane belirgin özellikleri var. Kandıra' nın havasından ve suyundan olsa gerek daha kuvvetli-dayanıklı ve daha hırslılar. Bu özellikler onlara spor yaptığı yıllarda çok fayda sağlar. Çünkü artık futbol tempolu ve sistemlere dayalı oynanıyor. Kuvvetsiz, dayanıksız ve temposuz sporcular ne kadar yetenekli olursa olsun belli bir aşamadan sonra ileriye gidemiyorlar. Kandıra' da oynadığım yıllarda ( 1987-88-89 ) hemen hemen hiç idman yapmadan maçtan maça bir araya gelip maçlara gidiyorduk, rakiplerimiz düzenli idman yapan, bize göre daha organize olmalarına rağmen bize karşı üstünlük kurmakta zorlanıyorlardı. Biz sadece kendi çabalarımızla, bilgilerimizle bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Başarılı da oluyorduk. Geçtiğimiz yıl (2011) benimde oğlumun gittiği Büyükşehir Kağıtspor Futbol Okulu' nun idmanları ve maçlarına fırsat buldukça gitmeye başlamıştım. Burada Kandıra' dan gelen çocukların olduğunu gördüm, bu benim çok dikkatimi çekti. Gelen çocukların babalarıyla tanıştım. uzun bir sohbet etme fırsatımız oldu. ''Neden'' dedim, '' Çocuklarını buraya getiriyorsunuz, bu çocuklar ve sizin için yorucu olmuyor mu? Kandıra' da futbol okulu yok mu? '' diye sordum. Futbol okulu olduğunu fakat yetersiz olduğunu söylediler. Bende bu çocuklar için çok üzüldüm o yolu yolu gidip gelmenin çok yorucu olduğunu biliyorum. ( Hangi yaş gurubunda olursa olsun futbolcular her idmandan sonra 2 saat dinlenmeli. Vücudun kendini toparlaması ve yenilemesi için... ) Kandıra' dan gelen çocukların en kötüsü bile İzmit' teki çocukların en iyisinden daha iyiler. Ben bunu gördüm ve Üzüntüm 1 kat daha arttı. Kandıra' dan sporcu çıkmamasını sebepleri var. Bu sebepler çok kolay aşılacak şeyler. Yeter ki Kandıra' da sözü geçen kişilerin bu konuya eğilmesi lazım.

Kandıra' da şu an için tesis sorunu yok. bence önce bir teknik ekip oluşturulup uzun vadeli plan yapılmalı ve sabredilmeli, futbol okulu açılmalı, her yaş kategorisindeki Liglere katılmalıdır. Düzenli idman yapılıp idman devamlılığı sağlanmalı, eğitimlerini aksatmadan terbiyeli, ahlaklı ve saygı çemberi içerisinde bu gençlerin gelişimine katkıda bulunmak lazım. Kandıra gençleri ve Kandıra' nın geleceği için yetkili kişileri daha duyarlı olmaya davet ediyorum.

Lütfen Kandıra' lı gençleri sevelim ve Kandıra için bir şeyler yapalım...

Hoşçakalın.