Kandıra Adına Birkaç Cümle..!

İnşaat Mühendisi Baturhan Üretürk İZKON Mühendislik Yön.Krl.Bşk. | 11 Ocak 2012 | Güncel

Değerli Hemşerilerim;

Bundan birkaç ay önce Balıkesir'in Bandırma ilçesine bir iş nedeni ile birkaç sefer gitme fırsatım oldu. Buraya ilk vardığımda dikkatimi çeken; büyük tarım arazileri olmasına rağmen bu potansiyelini ne yazık ki kullanamayan küçük bir ilçeden öte gidememiş. Ancak diğer yandan sanayileşme ve yeni fabrikalar kurma amaçlı birçok hamleler olduğunu işim için yaptığım araştırmada öğrendim. Tabi dikkatimi çeken diğer bir husus ise bandırma bölgesinde birçok rüzgâr santrali kurulmuş olması ve birçok enerji firmasının devletin de desteğini alarak buraya yatırım yapmış olmasıdır.

Tatbikî yenilenebilir enerji kaynaklarından bir tanesi olan rüzgâr enerjisinin ülkemiz için ve çevre sağlığı için nedenli önemli olduğun da hepimiz mutabık kalabiliriz. Bandırma da gördüğüm bu tabloyu düşünme fırsatım oldu ve aklıma güzel Kandıra'mız geldi...

Kandıra ve Bandırma arasında benzerlikler kurmaya çalıştım, çalıştım ama biraz da üzüldüm. Bu denli dünyanın büyük metropollerinden birine İstanbul'a çok yakın, Kocaeli'nin Karadeniz'e açıldığı ve Karadeniz'in en güzel koylarını içinde barındıran, doğasıyla, tarihiyle, insanıyla köklü bir ilçe olan Kandıra'mız ne yazık ki birçok alanda geri kalmış durumda.

Örneğin; Birçok verimli tarım arazilerine sahip olmasına rağmen tarımın ve hayvancılığın kulak dan dolma ve bilinçsizce yapılıyor olması.. Gerçi bununla ilgili son birkaç senedir yapılan devlet politikaları ile kandıranın köylü halkı bilinçlenmiş kooperatifler kurmuştur. Geçmişten günümüze geldiğimizde kandıra da sayısı bir elin beşparmağını geçmeyecek kadar az fabrika ve dolaysıyla az yatırım vardır. Bunlar seneler önce birkaç tane Kandıra'yı seven yatırımcının oluşturduğu ve daha ileri gidememiş yatırımlardır. Bunun yanında Kandıra İlçe sınırları içinde kurulacak olan KANDIRA GİOSB. Şüphesiz ki; gıda ihtisas organize sanayi bölgesiyle yapılacak olan fabrika yatırımları ile hem tarım yapan köylümüz, hem işsiz gençlerimiz, hem yatırımcılarımız kısacası Kandıra'mız ve Ülkemiz kazanacaktır. Bunun anlaşılması ya da insanların bunu algılayabilmesi şart.

Diğer yandan bakıldığında Turizm den yeterli katkıyı alamamış bir ilçe. Tabi bunun için uzun uzadıya konuşmak gerek ama bilinmesi gereken tek olumlu gelişme geç gerçekleşmiş de olsa Turizm Bakanlığınca Kandıra sahillerinin Turizm Bölgesi ilan edilmiş olmasıdır.

Gele gelelim yenilenebilir enerji kaynakları; Bandırma Da kurulan rüzgâr enerjisi santralleri acaba kandıra da kurulamaz mı? Bununla ilgili herhangi bir çalışma gerçekleşmiş mi bilmiyorum ama konuyu en iyi uzmanları bilecektir muhakkak. Ama kendi naçizane araştırmam la aşağıda resimde eklediğim Türkiye'nin Rüzgâr Enerjisi Potansiyeli Atlası. Burada gördüğüm Bandırma ve Kandıranın yaklaşık olarak aynı Rüzgâr Enerjisi Potansiyeline sahip olması. Nedense her zaman olduğu gibi yine kafamda soru işaretleri uyandı ve size soruyorum: Bir tarafta Rüzgar Santralleri ile Bandırma, diğer yandan yatırım almaya çalışan ama gerektiği değeri henüz alamamış güzel ilçemiz kandıra, neden Kandıra kazanmasın , neden ülkemiz kazanmasın.......!!!!     

Harita