Gündem yoğun

Cihat Kaymas Ekonomist | 18 Ocak 2012 | Güncel

GEÇTİĞİMİZ hafta İMKB-100 Endeksi, haftanın ilk günü, dünyanın en çok kazandıran borsası oldu. Dünya ile ayrışan ve Dolar bazında % 2.62 yükselen banka endeksinin, pazartesi günü % 3.90'a yükselmesi dikkat çekti. Avrupa'da ise bankacılık sektörü hisselerinin ortalama % 0.50 değer kazandı. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's (S&P) aralarında Fransa, Avusturya ve İtalya'nın da bulunduğu 9 Euro Bölgesi ülkesinin kredi notunu düşürdü. Böylece, AAA (3A) notu bir tek Almanya' da kaldı.

Fransa' nın notu AAA'dan AA+'ya, Avusturya' nın notu AAA'dan AA+'ya, İtalya' nın notu A'dan 'BBB+'ya, İspanya' nın notu AA-'dan 'A'ya, Kıbrıs Rum Kesimi' nin notu BBB'den - BB+'ya, Malta' nın notu A'dan A-'ye, Portekiz' in notu BBB-'den -BB'ye, Slovakya' nın notu A+'dan -A'ya, Slovenya' nın notu AA-'den A+'ya  düştü. Hemen ardından S&P, Avrupa Birliği' nin mali kurtarma fonunun (EFSF) notunu da AAA'dan, AA+' ya düşürdü. Avrupa Mali İstikrar Fonu'nun kredi notu, fona teminat veren ülkelerin kredi notu temel alınarak belirleniyor olması nedeniyle düşürüldü.

S&P' nin AB ülkelerinin notunu düşüreceği söylentileri, piyasaların geri çekilmesine neden oldu. İlk resmi açıklama, ABD piyasalarının kapanmasını bekledi ve gece yarısında geldi. S&P açıklamasında, not indirimlerine gerekçe olarak, Euro Bölgesi'nde artan sistematik stresi gösterdi, negatif görünümün nedeninin de Euro bölgesindeki olası yeni resesyon riskindeki artış olduğuna dikkat çekti. S&P, Euro Bölgesi'nin kötüleşen borç krizinin bölgenin güçlü ülkelerini etkilediğini söyleyerek, kredi notu 'AAA' olan Almanya, Lüksemburg, Avusturya, Finlandiya, Fransa ve Hollanda ile diğer 9 ülkeyi uyarmıştı. AB liderleri S&P' nin not indiriminin ardından euro bölgesini savunmaya devam ediyorlar, "Eğer notumuz düşerse ben ölürüm" diyen Sarkozy, Fransız halkına birlik ve cesaret çağrısı yapmaya başladı. Sarkozy' nin moralini Moody's yerine getirdi. Moody's Fransa'nın "AAA" olan uzun vadeli kredi notunu teyit etti.  AB, finansal birlik olmadan birbirine yanlış beyanlarla oluşturulmuş parasal birliğe geçmekle en büyük hatasını yapmıştır. Tekrar ediyorum ki, AB' nin en azından parasal birliğinde ayrışmalar olacak görünüyor.

Cuma günü S&P haberiyle sert satışlarla direncinden geri dönen İMKB-100 Endeksi, haftanın ilk günü 1235 puanlık artışla, %2.40 değer kazandı ve 52797 puandan kapattı. Salı günü birinci seansta da yükselişe devam eden İMKB-100 Endeksi 958 puan artarak 53755 puandan kapandı. Brent petrol 112.445 den, Euro/Dolar paritesi 1.2780 den işlem görüyor. Serbest piyasada Dolar 1.8385 den, Euro ise 2.3515 den alıcı buluyor. Geçen haftaki yazımda olumlu havanın devam edeceğini belirtmiştim.

Bu hafta da aynı görüşteyim.