Fransa’nın ayıbı mı? Bizim basiretsizliğimiz mi?

Cihat Kaymas Ekonomist | 25 Ocak 2012 | Güncel

FRANSA tarihi bir ayıba imza atarak "Sözde Ermeni Soykırım İnkâr Yasasını" onayladı. Siyasi otorite açıkça yapılan, " biz arşivlerimizi açtık, Ermeni, Türk ve bağımsız tarihçiler incelemelerde bulunsun ve gerekli açıklamalar yapılsın" çağrılarına Ermenistan tarafından kesinlikle karşılık verilmemesine rağmen, bu kararı alan Fransa' ya ne demek gerekli bilemiyorum. Biz de, Türkiye olarak Bu kadar açık daveti uluslararası platformlarda anlatamamanın sıkıntısını yaşamaya başladık. Fransa'nın söz konusu kararı almasının ardından, Ankara hemen yeni yaptırımları karara bağladı bile. Bu gerginlik Türkiye-Fransa arasında Suriye ve Libya'da çok gerekli olan işbirliğini de olumsuz etkileyebilir. Ayrıca bu gelişmeler Ankara'nın doğal gaz boru hatları konusunda Rusya'ya yakınlaşmasını hızlandıracaktır. 

Artık Fransa' da 60 Millet Vekili bulup bu kararın Fransa Anayasa Mahkemesine götürülmesi için gerekli kulislerin acil olarak yapılması şarttır. Bu çalışmalardan kesin bir sonuç alınmasa bile bunun için özverili bir çalışma yapılması gerekiyor.

Avrupa birliği, Temmuz ayında İran'a petrol ve petrokimya ürünlerine ambargo koymaya hazırlanıyor. Bu karar aslında Avrupalı petrol şirketlerinin bölge dışındaki iştiraklerini de etkiliyor, Şu anda bilemiyorum ama bunların arasında Türk şirketleri de olabilir. Bu haberlerin ardından İran, eğer ambargo başlarsa kesinlikle Hürmüz Boğazını trafiğe kapatacağını tekrar etti. Bence bu gelişmeler Petrol fiyatlarında bir artış trendi başlatacaktır.

TCMB ben yazımı hazırlarken henüz karar vermemişti, ama faiz ve munzam karşılıklarında bir değişikliğe gitmeyecektir. Siyasi otoriteden siyasi baskı gelir ve bu baskı çok yoğun olursa, sıcak para akımları devam eder ve faiz indirimleri bile başlayabilir.
Bu politikanın kısa vadede iyimserliği pompalaması ve iç talepte yeni bir artış dönemi başlatması olası. Kredilerde daralma sürüyor, ama temposu çok yavaş. Amerika ve Avrupa Merkez bankaları para basarak durumu düzeltmeye çalışabilir. Bizde de Bankaların Kredi kartları limitlerinde uyguladıkları limit artışları, alım gücünün yükselmesine ve yüksek enflasyonu tetiklemeye devam ediyor. Bu konuyu önümüzdeki yazılarımda daha geniş ele alarak sizlere açıklamalarda bulunacağım.

İMKB-100 Endeksi 55000 seviyelerini test ederek 54400 seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor. Euro/Dolar paritesi 1.2972, Dolar/TL ise 1.8300 seviyelerinden, Brent petrol 110 Dolar seviyesinden işlem görüyor.