AB’ de yeni anlaşma

Cihat Kaymas Ekonomist | 01 Şubat 2012 | Güncel

AVRUPA Birliğinde bulunan ülkelerin devlet başkanları ve hükümet başkanları , borç krizinden kurtulmanın yollarını görüşmek üzere yeniden bir araya geldiler. Alınacak Radikal kararlar ve uyulacak bütçe disiplini kararları toplantıya katılan 27 üyenin 25' i tarafından kabul edildi. İngiltere ve son anda anlaşmaya katılmayacağını açıklayan Çek Cumhuriyeti hariç 25 ülke yeni fonun devreye girmesini onayladı. Böylece bütçe disiplininden taviz vermeyi kabul eden 25 Avrupa Birliği üyesinin imzalayacağı yeni bir anlaşma yapılacak. Bu anlaşmanın da, ilkbahar gelmeden tamamlanıp, 2013 yılında devreye girmesi hedefleniyor.

Piyasalar geçtiğimiz hafta, FED' den gelen düşük faiz ortamının devam edeceği ve gerekli olması durumunda parasal genişlemeye başvurulabileceği yönünde açıklamalarla yukarı yönde bir seyir izledi. Ayrıca haftanın son günü açıklanan ABD, GSYİH rakamlarının beklentilerden biraz kötü gelmesiyle, Global piyasalardaki artış hız kesti. İç piyasada gerileyen bono faizlerinin bankacılık endeksinde yarattığı itici etkiyle, geçtiğimiz haftalardaki yazılarımda belirttiğim üzere, İMKB'deki artış hareketi devam etti ve dünyadan pozitif ayrışma gösterdi. Yeni haftaya piyasalar, Yunanistan' da hafta sonunda hükümet ile özel sektör arasında yürütülen görüşmelerden olumlu sonuç çıkmamış olması nedeniyle bir miktar moralsiz olarak başladı. Ancak, içerde İMKB-100 Endeksi % 0.79 oranında değer kazanarak, 57811 puandan kapandı. Haftanın ikinci günü birinci seansta İMKB-100 % 0.88 artarak 511 puan değer kazandı ve 58323 puandan kapandı. Bence Endeks 58400 seviyelerinde yataya geçecek ve ardından gerileme göstererek devam edecek.

Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik devletleri borç sorunundan kurtulmak için, para basma yoluna gidiyor görünüyor. Geçen haftalarda bu konu üzerinde daha fazla duracağımı belirtmiştim. AB' nin son dönemde 550 Milyar Euro para bastığı ve basmaya devam ettiği tahmin ediliyor. ABD' de ise zaten para basmanın önünde bir engel olmadığı için ne kadar basım yapıldığı tahmin bile edilemiyor. İçeride ise para basımı yapılmamasına rağmen, Kredi kartları limitlerinde uygulanan yeni limit artışları, halkın alım gücünü artırarak para basılmış etkisi yapmaya başlıyor. Alım gücünün artması da otomatik olarak yüksek Enflasyonu beraberinde getiriyor. Bu nedenledir ki, Siyasi otorite son dönemde, kredi kartı kullanıcılarına tek limit getirilmesi için bir çalışma başlatmış durumda. Bundan, sonra kredi kartı kullanıcıları için her bankadan ayrı ayrı aldığı kredi kartlarına yüksek limitler verilmeyecek. Bu uygulamanın oldukça faydalı olacağı kesin. Ama, şimdiye kadar böyle bir uygulamaya gidilmemesi, üstelik bankaların yoldan geçene kredi kartı dağıtmalarına müsaade edilmesi ve kredi kartı taleplerinde gelir beyan edilmemesi derin bir kara kuyu oluşturmuş durumda. Bankalardan tek kredi kartı limiti uygulamasına gidilmesi alışkanlıkları değiştirecektir. Bence, kangren olmaya başlamış olan bu konu kesinlikle çözülmeli ki, ileride daha vahim sonuçlarla karşılaşılmasın.