Yunanistan klasiği!

Cihat Kaymas Ekonomist | 08 Şubat 2012 | Güncel

AB ve Yunanistan sorunları artık can sıkmaya başladı. Yine de bu sorunları ortaya koymamız gerekiyor. 15 Milyon nüfusu olan Avrupa için küçük sayılabilecek bir ülke Yunanistan nasıl oluyor da koskoca Avrupa Birliğinin başına dert olabiliyor. Bu konuda söyleyeceklerim konunun sadece bir özeti. Avrupa Birliği devletleri, Yunanistan' ı AB' den veya AB para birliğinden çıkararak sorunu kökünden çözebilir. Neden bu yola gidemiyorlar? Bu bizim futboldaki Şike davasına döndü, eğer büyük takımları küme düşürürsek, kimse futbol izlemez yayıncı kuruluşun geliri düşer ve diğer kulüplerin gelirleri azalır gibi bahaneler çıkarılıyor. AB' de aynı bahaneleri uydurmaya başladı, Söylenen şu ki; Yunanistan' ı AB' den çıkarırsak, AB' de çözülme başlar ve AB dağılma sürecine girer. Aslında bu belirsizliğin arkasında en büyük neden olarak, Alman bankalarının Yunanistan tanvillerinde yüklü miktarda pozisyon almaları yatıyor. AB'nin Yunanistan' ın kontrolsüz iflasına ve Euro'dan çıkışına izin vermeyecek gibi görünüyor. Ayrıca Yunanistan'ın 50 yıl öncesine dönmeyi hazmedemeyeceği de biliniyor. Yunanistan da Troyka ile görüşmelerde bu kartı öne sürüyor görünüyor..

Yunanistan' da koalisyonu oluşturan hükümet liderleri bir araya bile gelemiyorlar. Ancak, oy kaygısı taşımayan teknokratlar hükümeti olması nedeniyle, 2012 sonuna kadar 15 bin kamu çalışanının işine son verilmesi konusunda anlaşmaya varıldığı belirtiliyor. Troykanın ağır reçetesinde, 2015 yılına kadar ise 150 bin kamu çalışanının işine son verilmesi, emekli maaşlarında ve uygulanan tatil ödemelerinde indirime gidilmesi, özel sektörde uygulanan 2 maaş ikramiye uygulamasının kaldırılması, 750 Euro olan asgari ücretin %20 sinin indirmesi gibi maddeler var. Yunanistan'ın önünde yapılacak bir seçim olması nedeniyle, hiç bir siyasi parti lideri bu kararları onaylamaya yanaşmıyor. Çünkü seçimlerde kazanan kim olursa olsun, alınan bu kararları uygulamak zorunda kalacak. Şu küçük ayrıntıyı da sizlerle paylaşmak isterim, krizin en fazla etkilediği Yunanistan' da asgari ücret, %20 lik kesinti yapıldıktan sonra bile ülkemizde uygulanan asgari ücretin yaklaşık 2 katı kadar olacak. Tabi bir de şunu aktaralım Yunan hükümetleri şimdiye kadar verdikleri sözlerin yarısını bile tutamıyorlar, bu AB' de güven kaybına neden oluyor. Yunanistan' ın Mart 2012 de 14,5 milyar dolar ödemesi var, eğer kurtarma paketi onaylanmazsa iflasını açıklayabilir ki, bu hiç kimsenin fiyatlamadığı bir sonuç olur.

Geçtiğimiz hafta yatay olarak devam etmesi beklenen İMKB-100 Endeksi beklentilerin aksine artarak devam etti. Haftanın ilk gününü %0.88 artarak, 526 puan yükseliş gösterdi ve 60674 seviyesinden kapattı. Salı günü birinci seansta da aynı seviyelerde işlemlerine devam eden Endeks 60407 seviyelerinden kapandı. Euro/Dolar paritesi 1.3110 seviyesinde, Dolar/TL paritesi ise 1.7605 seviyesinde bulunuyor. Brent petrol ise hafta başından itibaren artış göstererek 117 dolar seviyelerine yaklaştı.