Yatırımın lideri borsa

Cihat Kaymas Ekonomist | 15 Şubat 2012 | Güncel

Borsa, yılbaşından bugüne aylık bazda en fazla getiri sağlayan finansal yatırım aracı olarak yatırımcısının yüzünü güldürdü. 9 Ocak ta gördüğü 49263 seviyesinin ardından, dört hafta üst üste değer kazanan İMKB-100 Endeksi 61587 seviyesine kadar yükseldi. Gelişen ülkelere para girişinin devam etmesiyle birlikte, İMKB-100 Endeksinin artması muhtemel görünüyor. Ayrıca, yıllık olarak finansal yatırım araçları değerlendirildiğinde, en fazla reel getiriyi sağlayan finansal araç, külçe altın, Amerikan Doları, Euro, mevduat faizi ve Borsa olarak sıralandı. 

Küresel piyasalarda Yunanistan'daki oylama belirsizliğinin etkisiyle geçtiğimiz haftanın son gününde kayıplar yaşandı. İKMB100 Endeksi de Cuma günü yaşanan değer kaybı ile beşinci hafta değer kazanarak kapanma şansını bulamadı. Bu hafta belirsizliğin ortadan kalkmasıyla, yaşanan kayıplar pazartesi günü telafi edildi. Cuma günü USD bazında sırasıyla ortalama %0.71 ve %2.0 oranında değer kaybeden ABD ve Avrupa borsaları, ortalama %0.67 ve %0.96 oranında yükselirken; İMKB-100 Endeksi ise Cuma günkü %2.15 oranındaki USD bazındaki kaybını, tamamen telafi etti.

Hazine' nin Pazartesi günü düzenlediği iki ihalede faiz oranları, artan likidite ve düşen fonlama maliyetlerine paralel olarak beklentilerin altında kalarak, salı günü ihaleler için olumlu bir katkı sağladı. Salı günü ise aralarında gösterge tahvilin de yer aldığı üç adet yeniden ihraç niteliğindeki ihale düzenleniyor. İhalelere gelecek olan talep ve oluşacak borçlanma seviyeleri hisse senedi piyasaları tarafından da yakından takip edilecektir. Pazartesi günü yapılan ihalelere Merkez Bankası'nın bir sonraki PPK' ya kadar politika faizlerinde ciddi bir değişiklik yapmayacağı varsayımı altında gelen yüksek talep, Salı günü yapılacak ihaleler için de olumlu sinyal olacaktır. 

Moody's, pazartesi günü, ABD piyasaları kapandıktan sonra, 9 Avrupa ülkesinin kredi notlarında değişiklik yaptı. Almanya' nın ve EURO bölgesi yardım fonu EFSF'nin notlarında değişiklik yapmadı. İspanya' nın notunu iki kademe, İtalya ve Portekiz'in kredi notlarını ise birer kademe düşürdü. Fransa, İngiltere ve Avusturya' nın AAA olan kredi notlarının ise görünümünü düşürdü. Bu gelişmelerin içinde en önemli ayrıntı olarak, İngiltere' nin notu olmasa da, görünümünün düşürülmesi olduğu dikkatten kaçırılmamalıdır. 

Salı günü, Asya borsalarında Nikkei Endeksinin güne %0.30 ekside başlamasının ardından, Japonya Merkez Bankasının sürpriz bir şekilde varlık alım programını artırma kararı açıklamasıyla birlikte %0.69 artıya geçtiğini ve Yen'in Dolar karşısında %0.46 değer kaybettiğini görüyoruz. ABD vadelileri %0.20 oranında değer kaybıyla işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise karışık seyrediyor. Tezgâh üstü piyasadaki işlemlerde dün 24 baz puan düşerek %9.22' den kapanan gösterge tahvilin faizi, %9.21-%9.38 bandından geçiyor. Euro/Dolar paritesi 1.3160, Dolar/TL paritesi 1.7635 seviyelerinden, Brent Petrol ise, 116.70, seviyesinden işlem görüyor.