SAPANCA-KARTEPE YENİ DAVOS OLSUN

Cihat Kaymas Ekonomist | 10 Haziran 2011 | Güncel

"Sapanca ve Kartepe Yeni Davos Olsun" gibi bir hayalim var.

Sakarya ilimizin en güzel ilçelerinden birisi olan Sapanca' da ve Kocaeli ilimizin en güzel ilçelerinden Kartepe' de, Uluslararası Finans Seminerleri düzenlenmesi, hem bu iki ilimizin, hem ilçelerimizin tanınırlığını artırmasının yanında, ekonomik olarak da olumlu katkı sağlar. Bu düşüncelerimi, Sakarya Sanayi ve Ticaret Odası önceki başkanı, Sayın Akgün ALTUĞ bey ile 2010 yılı sonlarında paylaşmıştım. Oldukça olumlu yaklaşan başkanın tekrar destek vereceğini umuyorum. Daha sonra Sakarya Sanayi ve Ticaret Odası başkanlığına seçilen, değerli dostum Sayın Mahmut KÖSEMUSUL' a da aynı çalışmamı bir proje halinde sunumuş ve kendisinden de oldukça olumlu görüşler almıştım. MÜSİAD Kocaeli Başkanı Sayın Bilal ŞENGÜN ve MÜSİAD Sakarya Başkanı Sayın Halit İNCİ beylere de, projeden bahsettim ve yardımlarını talep ettim. Siyasi otoritenin İstanbul için düşündüğü Finans Merkezi olma hedefi, Sakarya ve Kocaeli  illerimizin gelişmesi için de yol gösterici olabilir. Dışarıya açık olmanın bir sonucu olarak yapılacak başarılı çalışmalar hepimize gurur verecektir.

Bu çalışmalar için, iki İlimizde de bir çalışma kurulunun oluşturulması gerekecektir. Tanıtım maliyetlerin katılımcılardan elde edilecek katılım payları ile kendilerine yansıtılması sözkonusu olacaktır. Böyle bir organizasyon için siyasi otoritenin de her türlü katkıyı vereceği ve destekleyeceği kanaatindeyim.

Bu çalışmalar için ulusal TV kanalları ve basın yayın organlarıyla bağlantı kurularak sponsor olmaları sağlanabilir. Ayrıca, büyük banka ve yatırım şirketlerinin de destekleri alınabilir.

Ulusal ekonomi kanallarından Bloomberg HT TV ve CNBC-e TV ne  ulaşabilir ve destek alınabilir. Ayrıca Panel yönetimi konusunda da katkı sağlayabilirim.

Kısaca Sapanca ve Sapanca Gölü : M.Ö. 1200 yılında Frigyalılar tarafında yerleşim yeri olarak kullanılan Sapanca, asıl olarak M.S. 378 yılında Bitanya Krallığı tarafından kurulmuştur. Doğu Roma İmparatorluğu döneminde de yerleşim yeri olarak önemini korumuştur. Sakarya ilimize bağlı Sapanca, 14 km2 olan yüzölçümü ile en küçük, nüfüs yoğunluğu bakımında en kalabalık ilçedir. Kuzeyinde Sapanca Gölü, doğusunda merkez ilçe Adapazarı, güneyinde Samanlı Dağları, Geyve ve Pamukova İlçeleri ve batısında Kocaeli merkez ilçesi İzmit bulunmaktadır.

Adapazarı ve Kocaeli arasında olan göl adını Sapanca ilçesinden almıştır. En önemli özelliği kendi kendini besleyen dünyadaki iki gölden biridir. Uzunluğu 16 km, en geniş yeri 5.5 km, yüzölçümü 42 km2 dir. En derin yeri 61 metredir. Göl kendi kendini beslediği gibi güneyindeki dağlardan gelen derelerle de beslenir. Yağışların yoğun olduğu dönemlerde Çark deresi kapakları açılarak su tahliyesi yapılarak su seviyesi dengede tutulmaya çalışılır. Sapanca, İstanbul' a yakınlığı nedeniyle, kısa süreli tatiller için tercih edilmektedir. Özellikle Göl cıvarında kurulu olan tristik tesisler her geçen gün Sapanca' nın önemini arttırmaktadır. 

Bu gelişmelere ek olarak Finans merkezlerinden biri olması Sapanca' ya ve Kartepe' ye ayrıca olumlu katkı sağlayacaktır.

 

 

CİHAT KAYMAS

 

Sapanca' da bulunan ve çalışmalarda kullanılabilecek Otel ve tesisler hakkında kısaca bilgi topladım.

Güral Sapanca Wellness Park

Son zamanlarda dünyada yükselen bir değer haline gelen wellness kültürünün Türkiye'deki merkezi olma özelliğini Sapanca'ya taşımıştır.

Sapanca'nın tertemiz havası ve yemyeşil doğasının ortasında ormanla çevrili 90.000 m2 alan içerisinde bulunan Güral Sapanca Wellness Park'ın peyzaj projesi tek bir ağaca bile zarar vermeden Tema Vakfı tarafından tamamlanmış.

2 kral dairesi, 18 suit ve 278 standart oda olmak üzere toplam 600 misafir kapasitesine sahip olan Güral Sapanca Wellness Park, Türk hamamı, rasul kabini, Fin saunası, bio sauna, spa havuzu, buhar odaları, buz çeşmesi, macera duşları, şok duş, tepideryum, masaj ve bakım odaları gibi sınırsız spa olanaklarını sunuyor. Farklı kapasitelerde 11 adet toplantı salonu mevcuttur.

Richmond Nua Wellness-Spa

20 si suit, toplam 131 odası bulunan otelde, 450 kişilik, çok amaçlı 4 ayrı toplantı odası ile iş ortamını rafine ve dingin bir atmosfere taşımak isteyen ulusal ve uluslararası markalar için huzur dolu etkinlik imkanları sunuyor. Nua'nın doğa manzaralı ve gün boyu ışık alan toplantı odaları ile  kurumsal çalışmalara üretkenlik katmaktadır.

Sapanca AQUA Hotel

Adını bahçesindeki aquaparktan alan tesiste bulunan apartlarda, 2 kişilik 2 yatak odası, salon, wc, banyo, internet, tv, klima, merkezi ısıtma ve balkon mevcut.

Tesis, konaklama ve eğlence olanaklarıyla olduğu kadar, mutfağıyla ve yemek servisiyle de iddialı. Bu iddiasını da haklı çıkarmak için 120 kişi kapasiteli kapalı ve 250 kişi kapasiteli açık 2 restaurantında hizmet veriyor.

Club Lale Otel

Tesiste bulunan 26 odada, klima, 24 saat sıcak su, televizyon, wireless ve kablolu adsl internet, telefon, merkezi ısıtma ve Fransız balkon mevcut olup , hemen hemen odaların tümü göl ve doğa manzaralı.. Çocuklu aileler için 2 adet suit oda bulunmakta.

Lale Otel 300 kişilik açık, 150 kişilik kapalı restaurantı bulunmaktadır.

Tesiste her türlü şirket toplantı ve seminerleriniz için 130 m2 lik toplantı salonu bulunmakta. Klimalı olan salonda, projeksiyon, flipchart ve adsl wireless internet hizmeti de mevcut.

Lake House Talia Hotel

Kırkpınar merkezde yer alan 4 yıldızlı, 30 odalı tesisin odalarında duş ve tuvalet, telefon, kablosuz internet ağı, klima, fön, plazma tv, elektronik kartlı kapı sistemi, ücretsiz kasa ve minibar mevcut.

Seminer, toplantı ve konferans için de seçenekler sunan tesis, ziyafet ve davet organizasyonlarınız için 700 kişilik açık, 300 kişilik kapalı restaurantıyla da hizmet veriyor.

Ayrıca otelin kardeş tesisi Sapanca Gölevi de Sapanca Gölü kenarında konumlanmıştır. Gölevi, açık ve kapalı restaurant, cafe ve bar olarak hizmet vermekte.

Kedikaya Butik Hotel

Sapanca'nın en güzel beldelerinden Kırkpınar'da bulunan Kedikaya Butik Hotel, apartlar, suit odalar ve kafeden oluşmaktadır.

Odalar, apartların da adını aldığı Kedikaya ve dağ manzaralı. Odaların her biri kendine özgü hazırlanmış, sarı, pembe, mavi renkli temalarda, country tarzında dizayn edilmiştir. Banyo, uydu yayınlı TV ve minibar bulunmakta.

Tesis, Sapanca'daki tüm aktiviteler için organizasyonlar yapıyor.

Kırkpınar Yeşil Otel

Sapanca Kırkpınar'ın konaklama imkanlarından biri de beldenin hemen girişinde yer alan Kırkpınar Yeşil Otel..

22 oda 60 yatak kapasiteli otelde odalar, 5 suit, 8 frenchbed, 9 da standart olarak düzenlenmiş.

Otelde oda servisi(24saat), kablosuz internet ve klima standart olarak sunuluyor.

The Green Park Resort Kartepe

İlk bakışta kış ve kayak tatili için ideal bir tesis gibi görünse de Kartepe Resort, sunduğu olanaklarla ve doğasıyla her mevsimin ayrı güzellikte yaşanabileceği bir merkez.

250 yüksek standartlı odasının yanısıra, kalabalık gruplar için bir dağ evi havasında tasarlanmış ve otel odalarının konforundan eksiği olmayan 3 oda 1 salon chaletleriyle hizmet veren tesiste, seminer ve konferanslar için 9 toplantı salonu bulunmaktadır.