Tasarruf tasarruf...

Cihat Kaymas Ekonomist | 09 Mart 2012 | Güncel

İSTANBUL Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı İbrahim Turhan, Türkiye'de toplam yurt içi tasarrufun ne kadar düşük olduğuna dikkat çeken bir konuşma yaptı. Özellikle yatırımcı seferberliği kapsamında tasarrufun artırılması gerektiğini bildirdi. Milli gelirin yüzde 12-13' ü kadar olduğu tahmin edilen tasarrufların önemli bir kısmının finansal yatırım araçlarının dışındaki yatırım imkanlarında değerlendirildiğini belirtti. Tasarruf sahiplerinin daha iyi getiri sağlayacakları, beklentilerine daha uygun yatırım portföyüne sahip olacakları finansal yatırımlar alanına çekilebilmesiyle birlikte, şu anki tasarruf miktarını çok kısa bir sürede iki katına arttırılmasının mümkün olabileceğini belirtti.


İMKB-100 Endeksi haftanın ilk günü %2.76 düşen Banka Endeksi liderliğinde, %2.00 değer kaybetti. Sanayi Endeksi %0.98 geriledi. Dolar kurunun yükselmesi nedeniyle, Endeksin USD bazındaki kaybı %2.40'a ulaştı ve dünya borsalarının içinde en çok kaybettiren borsa odu. MSCI Endeksleri kapsamında bakıldığında dün ABD %0.41, Avrupa %0.39, Dünya %0.50 geriledi. Çin' in 2012 yılı büyüme hedefini %8.0'den %7.5'e çekmesinin kâr satışlarını tetiklediğini söyleyebiliriz. Bu gerilemenin sebepleri arasında İran konusundaki gerginliğin ve Yunanistan konusundaki belirsizliklerin devam etmesi, bunun yanı sıra Avrupa'nın önde gelen ülkelerinde açıklanan servis sektörü PMI verilerinin beklentilerin altında kalması etkili oldu. Ayrıca, Apple hisselerindeki %3.52'ye varan kayıp ise Nasdaq endeksinin %0.86 düşmesinde öncü oldu. Haftanın ikinci günü yatay bir seyir izleyen İMKB-100 Endeksi birinci seansı 389 puan azalışıyla 59300 seviyesinden kapattı.

Yunanistan'ın tahvil takas programına özel sektör katılımının ne ölçüde olacağı piyasaların gündeminde kalmaya devam ediyor. Söz konusu tahvillerin %50'sini elinde bulunduran Uluslararası Finans Enstitüsü (IFF) dün tahvil takas programına katılacağını bildirdi. Son katılım tarihi 08 Mart Perşembe günü olan tahvil takasına en az %75 oranında katılım olması gerekiyor. Bu oranın altına düşülmesi halinde Yunanistan Hükümetinin zorunlu katılımı sağlamak üzere CAC hükümlerini devreye alması bekleniyor. Gerçekleşen bu takas işleminin sonuçları, 09 Mart Cuma günü, Euro Bölgesi maliye bakanları toplantısında gözden geçirilecek.

Haftanın ilk günü şubat ayı enflasyon rakamları açıklandı. TÜFE, bir önceki aya göre yüzde 0.56 artarken, ÜFE yüzde 0.09 azaldı. TL'deki değerlenmenin şubat ayında enflasyon üzerindeki baskıları bir ölçüde azalttığını görmemiz mümkün. Yıllık enflasyon 2011 yılının %10,45 seviyesinde kapattıktan sonra, ocak ayında %10,60 seviyesine çıkmıştı. Şimdi şubat ayında tekrar %10,40 seviyesine gerilediğini görüyoruz. Yurt genelinde yaşanan olumsuz hava şartları ve kar yağışı, gıda fiyatlarını yükselterek, şubat TÜFE da yaşanan artışa katkı sağlamış oldu.

Yazımı hazırladığım sıralarda, Euro/Dolar paritesi 1,3146 ile aşağı yönlü seviyelerde işlem görürken, Brent petrol 123 dolar seviyesinden, ham petrol fiyatları ise 106,84 dolar/varil seviyesinde işlem görüyordu. Altın fiyatları yatay 1701 dolar/ons, Dolar/TL paritesi 1.7870, Euro/TL paritesi ise 2.3490 seviyelerindeydi.