Bahar rallisi muhtemel…

Cihat Kaymas Ekonomist | 14 Mart 2012 | Güncel

Geçtiğimiz haftayı yurt dışı piyasaların gerisinde kalarak tamamlayan İMKB-100 Endeksi haftanın ilk günü, özellikle ikinci seansın başında artan satış baskısıyla negatif yönde ayrışmaya devam etti. Pazartesi günü beklentilerin oldukça üzerinde 6 milyar dolar gelen Ocak cari işlemler açığı düşüşün tuzu biberi oldu. Günü yüzde 0.46 değer kaybı ile tamamlayan endeksin, işlem hacmi ise 1.500 mn lira ile haftalık ortalamasının yüzde 10 altında kaldı. İMKB-100 endeksinde satış baskısı etkisini korudu ve haftanın ilk gününü 270 puanlık düşüş ile 59 bin 9'dan tamamladı.

Gün içerisinde 59 bin desteğinin altına sarkma yaşanmasına rağmen bu seviyelerden kapanış yaşanması bir nebze olumlu. Ancak teknik göstergelerin sat konumunda olması Endeksteki zayıf seyri gösteriyor olsa da, borsa tarihi bakımından yaşanması olası, Bahar Rallisi için olumlu beklentiler içindeyim. Borsada istatistiksel bir gerçek olarak, sadece 2000'li yılların başında bahar rallisi yaşanmadığını söylemem mümkün. Eğer beklendiği gibi olumlu bir hava ile Ralli yaşanırsa bu Mayıs ayını da içine alabilecek bir süreci kapsayacaktır. Aksi takdirde 59 binin altındaki kapanışlarda satış baskısı etkisini arttıracaktır. Geri çekilmelerde 58 bin 300-57 bin 500 kısa vadeli destekler olarak karşımıza çıkacak. Bu seviyelere özellikle dikkat edilmelidir.

Yurt dışı piyasalarda dün Çin'de açıklanan olumsuz dış ticaret verisinin ardından ve Salı günü yapılacak (Ben yazımı hazırlarken henüz gerçekleşmemişti) ABD Merkez Bankası FED toplantısı öncesinde genel olarak riskten kaçış eğiliminin ağır bastığı sıkışık bir seyir izlendi. FED' in Türkiye saati ile 20.15 de açaıklayacağı kararların piyasalara yol gösterici etkisi olacak. ABD'de son dönemde açıklanan ekonomik verilerin güçlü olması nedeniyle FED' in yeni bir parasal gevşemeye gitmesi ya da bu yönde bir ipucu vermesini beklemiyorum. Bu beklentinin zayıflaması haftanın ilk gününde gelişmekte olan ülke para birimlerinde ve borsalarında satıcılı bir görünüm oluşturdu. Yurt içinde ise cari açığın Ocak ayında beklentilerden yüksek gelmesi, dolar kurunda yukarı yönlü ilâve bir baskı oluşturdu ve kur 1.8000 seviyesini test etti. Gösterge tahvilin faizi ise 14 baz puan yükseldi.

Euro Bölgesi maliye bakanlarının Yunanistan'ın ikinci kurtarma paketine nihai onayı vermesinin ardından (Bugün resmileşecek) yurt dışı piyasalarda daha iyimser bir görünüm olduğunu izliyoruz. Asya borsalarında ortalama yüzde 0.75 alıcılı bir seyir izliyor. ABD vadelileri ortalama yüzde 0.45 artıda işlem görüyor. Parite işlemleri düne göre yüzde 0.25 daha yukarıdan 1.3165'den geçiyor. Döviz sepeti 2.0750 ile yatay, dolar kuru ise 1.7900 ile yüzde 0.25 daha aşağıda işlem görüyor. Tezgâhüstü piyasadaki Pazartesi günü işlemleri 14 baz puan yükselerek yüzde 9.32'den kapanan gösterge tahvilin faizi ise yüzde 9.25-yüzde 9.28 bandından geçiyor. Petrolde yükselişin biraz yavaşlaması gerekir ki, Brent petrol halen 126 dolar seviyelerinden işlem görüyor. Petolde yaşanacak her 10 dolarlık bir artışın, Cari açıkta 4 ila 4,5 milyar dolar bir fazlalığa sebebiyet verdiğini sizlerle paylaşmak istiyorum.