Petrol fiyatları artıyor...

Cihat Kaymas Ekonomist | 21 Mart 2012 | Güncel

İMKB-100 Endeksi haftanın ilk gününde %0.32 değer kazandı ve 62537 seviyesinden kapandı. Banka ve Sanayi Endeksleri aynı anda dengeli bir şekilde yükselerek öncülük yapmış oldu. Özellikle, Cuma günü Merkez Bankası Başkanı Başçı'nın yaptığı konuşmadan, faiz koridorundaki daralma mesajını algılandı ve faizde sınırlıda olsa bir satış ve kurda da alımlar gerçekleşti. Ben yazımı hazırladığım sırada, Dolar/TL paritesi 1.82 sınırına dayanarak işler görüyordu. Euro/Dolar paritesi ise 1.32 seviyelerindeydi. Dün birinci seansta İMKB-100 Endeksi 672 puanlık sert düşüşle, 61864 seviyesinden kapandı. Dolar kurundaki sert yükseliş nedeniyle Endeks, USD bazında da kayıp yaşamış oldu.

Dünya şirketlerine örnek gösterilen Apple temettü haberi gönderdi. ABD' de piyasada değeri dünyanın en yüksek şirketi olan Apple, temettü ödemesi ve hisse geri alımı açıklamasının ardından %3.38 yükselerek tarihinde ilk kez 600 doların üzerine, 604.8 dolardan kapandı.

Salı günü, yurt içinde Merkez Bankası' nın banka ekonomistleriyle Ankara'da yapacağı toplantı, yurt dışında ise, Yunanistan'ın 1 milyar Euro tutarındaki 3 ay vadeli bono ihalesi ile İtalya ve İspanya'daki sırasıyla 4 yıl vadeli ve 1 - 1.5 yıl vadeli tahvil ihaleleri izlendi.

Ham petrol fiyatlarının geçtiğimiz ay sonu bir yılın en büyük sıçramasını kaydetmesinin ardından petrol tüketicisi ülkelerde zam furyası başladı. Benzin ve dizel yakıt fiyatlarını 6 hafta içinde ikinci kez yükselten ABD'nin ardından, Türkiye ve Çin de zamma gitti. Çinli otoriteler benzin ve dizel fiyatlarını % 7 ve % 7.8 artırdılar. Dünyanın ikinci büyük petrol tüketicisi olan Çin, bu alanda ABD'den sonra geliyor. Uluslararası piyasalar, Çin' in benzin ve dizel yakıt fiyatlarına son iki yılın en yüksek oranlı zammını yapmasından olumsuz etkileniyor.

Ülkemizde benzine 10 gün arayla ikinci zam yapıldı. 8-10 kuruşluk zamdan sonra benzin fiyatı 4.65 TL' yi buldu. Unutulmaması gereken en önemli ayrıntı ise, yılbaşından bu yana benzinin fiyatı yüzde 7 artmış oldu.

Bu arada, tüketiciler tasarruf çağrılarımıza rağmen harcamaya devam ediyor., Mart başı itibariyle tüketicilerin bankalardan kullandığı krediler 170 milyar TL'yi aşarken, kredi kartı harcamaları 56 milyar TL nin üzerinde gerçekleşti.

Piyasalarda durgunluğu hisseden hükümet, bütün sektörler için lokomotif görevi gören inşaat sektörünü KDV' yle canlandırmaya çalışacak. Teşvik paketiyle hayata geçecek yeni sistemle belli büyüklükteki yatırımlara KDV istisnası veya iadesi uygulanacak. İnşaatçılara KDV muafiyetinin uygulanmasının, yatırımların hızlanmasını ve piyasaların canlanmasını beraberinde getirmesi bekleniyor.