Suriye kriz çıkaracak...

Cihat Kaymas Ekonomist | 11 Nisan 2012 | Güncel

Yurt dışı piyasalarda, Cuma günü ve Pazartesi günü özellikle Avrupa borsalarının tatil olması nedeniyle hacimsiz ve yatay bir seyir izlendi. Cuma günü kapalı olan ABD borsaları haftabaşında açıldı. Cuma günü ABD tarım dışı istihdam rakamına zaten %1,0' e yakın düşerek tepki vermiş olan ABD vadelilerindeki kayıplar haftanın ilk gününde %1,0 ile sınırlı kaldı. Dow Jones endeksi tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin altında kalmasından sonra %1 değer kaybetti ve 12.929 puandan kapandı. Bu arada ABD piyasalarında bilanço sezonunun açılacak olması ve ilk olarak Alcoa bilançosunun gelmesi tekrar bir beklenti içine girilmesine sebep olacak. Alcoa' nın hemen ardından, Google, JP Morgan, Chase ve Wells Fargo bu hafta finansallarını açıklayacak diğer şirketler olacak. ABD' de kötü gelen tarım dışı istihdam rakamlarının ardından piyasaların gözü Fed Başkanı Ben Bernanke' ye çevrildi. Ancak, Bernanke, finansal piyasalarda istikrarı sağlamak için daha fazla düzenlemenin gerektiğini belirterek, fazla detay vermekten ve yorum yapmaktan kaçındı. Yurt içinde ise, haftanın ilk günü, açılıştan itibaren yatay seyir izleyen İMKB-100 Endeksi, öğleden sonra bir ara sığ işlemlerle % 0.75 oranında kayıplara kadar ulaşsa da, günü % 0.21 oranında değer kaybıyla 61000 seviyesinin hemen altında, 60813 puandan kapattı. Pazartesi gününde Sanayi Endeksi % 0.30 gerilerken, Banka Endeksi %0.17 yükseldi. Haftanın ikinci günü ise hafıf alıcılı başlayan İMKB-100 Endeksi, ilk seansın ortalarına doğru gelen satışlarla kapanışı, 234 puan düşerek 60578 seviyesinden gerçekleştirdi. Bu seviye önümüzdeki dönem için oldukça önemli, İMKB-100 Endeksinin 61000 seviyesini üzerinde kalması, yukarı yönlü hareketin devam edeceğinin bir göstergesi olacak.

Haftanın ilk günü, Dolar kuru yurt içi piyasaların kapanışından sonra birara 1.8032 seviyesine kadar yükseldi. Ancak Salı günü paritenin de %0.53 oranına yükselmesi ve 1.3132 seviyesine ulaşması nedeniyle dolar kuru yeniden 1.7960 seviyesine kadar geriledi. Euro/Dolar paritesi de 1.3087 seviyelerinden geçiyordu. Brent petrol 122 Dolar seviyelerinden işlem görürken, Altın fiyatları ise, 1653 Dolar/Ons ile tepki yükselişine devam etti.

Bu arada bölgemizi ilgilendiren en önemli konu biliyorsunuz ki Suriye, Suriye yönetimi 1 Nisan' da Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği' nin Suriye Temsilcisi Kofi Annan tarafından hazırlanan altı maddelik barış planını kabul etmişti. Plan uyarınca, Suriye yönetimine askerlerle birlikte, ağır silahların da yerleşim bölgelerinden çekilmesi için 10 Nisan' a (Düne) kadar zaman tanınmıştı; ateşkes için ise 12 Nisan' a kadar süre bulunuyordu. Ancak, Şam rejiminin son anda muhaliflerden ve Türkiye' den yazılı garanti istemesi ve muhaliflerin de, Pazartesi günü bu talebi reddetmesi nedeniyle ateşkes takviminin tehlikeye girebileceğinden endişe edilmeye başlandı. Eğer bu uygulama hayata geçirilmezse bölgedeki gerginliğin tekrar artması kaçınılmaz olacak.