Çin nere İspanya nere diyebilirmiyiz?

Cihat Kaymas Ekonomist | 22 Nisan 2012 | Güncel

ULUSLARARASI piyasalar, Çin ekonomisinin yavaşlamasıyla birlikte, son beş ayda doğrudan yabancı yatırımların üst üste düşüş göstermesi nedeniyle olumsuz etkileniyor. Asya piyaslarında ise, hisse senetleri düşüşü devam ederken, Avustralya doları değer kaybetti. Çin'in doğrudan yabancı yatırımları Mart ayında %6.1 düşüşle 11.76 Milyar Dolara geriledi

İspanya Hazinesi, borçlanma maliyetlerinin bu yılın en yüksek seviyesine çıkmasının ve ülke tahvillerini sigortalama maliyetlerinin (CDS' ler) rekor seviyeye ulaşmasının ardından, Salı günü 12 ve 18 aylık iki tahvil satışına çıkacak. (ben yazımı hazırlarken henüz gerçekleşmemişti). İspanya' da 10-yıllık tahvillerin faiz oranı Aralık-2011' den sonra ilk kez %6.0 seviyesinin üzerine çıkarak %6.08'den kapandı. ECB' nin tahvil alımlarına yeniden başlamaması durumunda İspanya 10 yıllıklarının faiz oranının Yunanistan' ın, İrlanda' nın ve Portekiz' in kurtarma fonlarına başvurmak zorunda kaldığı %7.0 seviyesine kadar yükselebileceğini söyleyebilirim.

Yutiçinde, haftanın ilk günü İMKB-100 Endeksi, Asya piyasalarına paralel şekilde eksi açıldı. Ardından ABD' de perakende satış verilerinin beklentilerden güçlü gelmesiyle birlikte artıya geçti, ancak günü 60450-500 aralığında 60478 seviyesinde yatay tamamladı. Gün boyunca dalgalanan endeksin işlem hacmi ise, haftalık ortalamasının üzerine yükselerek 2.400 Milyon TL olarak gerçekleşti.

Benzer bir seyir yurt dışı piyasalarda da izlendi. Avrupa borsaları günü hafif artıda kapatırken, ABD borsaları ise (DJI dışında) hafif ekside kapandı. Nasdaq ve S&P500 Endekslerinin ekside kapanmasında endeks ağırlığı yüksek olan Apple hisselerinin % 3.98 değer kaybetmesi etkili oldu. Yılbaşından itibaren % 45 getiri sağlayan Apple hisseleri beş gün önce tarihi zirvesi olan 644 Doları görmesinin ardından kâr satışlarıyla son beş gündür aralıksız düşerek % 10 geriledi ve 580 Dolar' dan kapandı.

Pazartesi günü Bakan Şimşek' in faiz giderlerinin bütçeyi olumsuz etkilediğini ortaya koyduğu sunumunda, bütçenin düzeltilmesi için, yılın ikinci yarısında ekonomik aktivitenin artmasını beklediğini dile getirmesi, yeni teşvik sistemi, 2B arazilerinin satılması, mütekabiliyetin kaldırılması ve özelleştirmelerin büyümeye ivme kazandıracak etkenler olduğunu ifade etmesi piyasalarca yakından takip edildi. 2012'nin faiz giderleri bir önceki yıla göre, %24 oranında yükselerek 17.3 Milyar TL' ye çıktı.

Pazartesi günü gerçekleştirilen Ekonomi Koordinasyon Kurulu' ndaki alınan kararlarla ilgili dün Bakan Babacan ve bakan şimşek ortaklaşa basın toplantısı düzenleyerek daha önceki yazılarımda ısrarla üzerinde durduğum Tasarruf teşvik paketiyle ilgili detayları açıkladılar. Özellikle Bireysel Emeklilik Siztemi' ne (BES) devlet tarafından da kaynak aktarılarak (Bu kaynağın Brüt Asgari Ücretin %25 üst sınır olmak kaydıyla) sistemin uzun vadeli olması özendirilecektir.

Son olarak da işsizlik Oranına değinmek istiyorum. İşsizlik oranı tekrar çift haneli rakamlara çıkarak %10.2 oldu. Ancak, Mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranının ise %8.9'a gerilediğini söylemem gerekiyor. 2012 yılında işsizlik oranı resmi tahmini ise %10.4 idi..